Úvod Z DOMOVA Množstvo Slovákov nemá finančnú rezervu, vyplýva z prieskumu

Množstvo Slovákov nemá finančnú rezervu, vyplýva z prieskumu

Foto: archív

Množstvo Slovákov nemá nijaké finančné rezervy, niektorí ich majú len na pár mesiacov. Rodinné rozpočty bývajú zvyčajne „napnuté“. Ľudia navyše majú často zbytočné výdavky.

Nedávny prieskum pre spoločnosť Home Credit ukázal, že až sedem z desiatich Slovákov priznáva míňanie peňazí na veci a služby, ktoré nepotrebujú. Vhodné je si preto podľa vyjadrení spoločnosti urobiť poriadok v domácich financiách a v konečnom dôsledku nejaké peniaze ušetriť.

Mnoho ľudí minie značnú časť svojich peňazí hneď po výplate a na konci mesiaca im potom často neostávajú financie na nevyhnutné položky. Ideálne je snažiť sa udržať si predpokladané mesačné príjmy a výdavky minimálne v rovnováhe.

„Odhadované predpoklady a realita sa však v konečnom zúčtovaní veľmi často líšia. Sledujte preto v priebehu mesiaca skutočné príjmy a výdavky,“ hovorí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Neočakávané výdavky nás dokážu nezriedka prekvapiť v najmenej vhodnom čase. Preto je dobré si z každej výplaty odkladať vopred stanovenú čiastku, napríklad 5 percent, do fondu na horšie časy. „Keď sa vám potom pokazí chladnička či práčka a budete akútne potrebovať novú, siahnete po odložených peniazoch a uhradíte z nich prinajmenšom aspoň časť z jej nadobúdacej ceny,“ povedal Zborovský.

Priority jednotlivých členov rodiny bývajú nezriedka veľmi odlišné. Pre niekoho sú v živote najpodstatnejšie investície do bývania, iní zase radšej investujú do seba. „Ideálne je spoločne si sadnúť a stanoviť si priority aj za cenu ústupkov zo svojho pohodlia a záujmov,“ povedal ombudsman.

Zároveň radí, že povinné výdavky, ako splátky úverov, či úhradu energií, je potrebné zaplatiť čo najskôr. Taktiež je vhodné podľa Zborovského revidovať poskytovateľov všetkých služieb. „Neplaťte zbytočne poplatky za služby, ktoré konkurencia ponúka zadarmo,“ dodal Zborovský.