Úvod Zdravie Mobil vo vrecku môže spôsobiť neplodnosť či rakovinu

Mobil vo vrecku môže spôsobiť neplodnosť či rakovinu

Foto: archív

Mobilné telefóny využívajú dve tretiny ľudí na celom svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie evidujú mobilní operátori približne 6,9 miliardy uzatvorených zmlúv a odhaduje sa, že do roku 2020 budú mať mobil tri štvrtiny svetovej populácie.

Pritom sa dnes stále nedá s určitosťou povedať, aký vplyv má žiarenie z mobilov na naše zdravie. Objavujú sa obavy, že stojí za mužskou neplodnosťou alebo onkologickými ochoreniami.

Je fakt, že kvalita spermií mužov v západných krajinách sa v posledných rokoch rýchlo znižuje a zapríčiňuje vyše tretinu neúspechov pri pokusoch o počatie. Podľa niektorých svetových štúdií elektromagnetické žiarenie mobilných telefónov znižuje pohyblivosť a životnosť spermií.

Foto: archív

Britskí vedci vystavili 1 500 vzoriek semena z reprodukčných kliník elektromagnetickému žiareniu a zaznamenali pri nich pokles pohyblivosti o osem percent. V Izraeli zase testovali sto mužov navštevujúcich kliniku asistovanej reprodukcie. Z výskumu vyplynulo, že len hodina denne nosenia telefónu v prednom vrecku nohavíc, teda v blízkosti mužských genitálií, spôsobuje nadmerné ohrievanie spermií a tým ich postupný úbytok.

Možnú hrozbu pohotovo využili výrobcovia, ktorí prišli napríklad s ponukou zariadenia či textilu, údajne blokujúceho elektromagnetické žiarenie. Ich pozitívny efekt je však diskutabilný. Na definitívne potvrdenie týchto zistení okrem toho treba uskutočniť viac štúdií.

Foto: archív

Na základe doterajších poznatkov by sme aj tak mali byť obozretní a mobily nosiť radšej inde ako v prednom vrecku nohavíc. Aj keby ich elektromagnetické žiarenie nemalo vplyv na mužskú plodnosť, je dokázané, že spermiám vysoké teploty škodia. Preto nie je vhodné ani pracovať s notebookom na kolenách, nadmerne si vyhrievať sedačky v autách či nosiť úzku spodnú bielizeň.

Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ tvrdí, že neboli dokázané nijaké závažné dôsledky používania mobilných telefónov na ľudské zdravie. Elektromagnetické žiarenie je však zaradené do kategórie B2 takzvaných možných karcinogénov podobne ako výfukové plyny, olovo alebo chloroform.