Úvod ZO ZAHRANIČIA Moderna, Pfizer a AstraZeneca požadujú okamžité schválenie svojich vakcín proti koronavírusu

Moderna, Pfizer a AstraZeneca požadujú okamžité schválenie svojich vakcín proti koronavírusu

Foto: archív

Farmaceutické firmy v snahe vyvinúť vakcínu proti koronavírusu – Pfizer, AstraZeneca a Moderna – zverejnili svoje skúšobné protokoly ako reakciu na rastúci verejný nepokoj v súvislosti s rýchlym rozšírením sľubovanej magickej vakcíny proti COVID-19.

Predovšetkým treba zabezpečiť mimoriadne povolenie od príslušných regulačných orgánov. To naznačuje, že cieľom spoločností je skôr maximálny zisk ako zabezpečenie fyzického zdravia stoviek miliónov ľudí, od ktorých sa očakáva, že budú mať záujem o očkovanie.

Ruskú vakcínu Sputnik V pritom Západ odmieta vraj preto, že sa jej producent pred niekoľkými mesiacmi usiloval práve o takéto núdzové schválenie. Je ironické, že rovnaké médiá, ktoré vakcínu odsúdili, teraz mlčia. Ich kritika sa nevzťahuje na spoločnosti ako Moderna a AstraZeneca.

Ich vakcíny s nevyskúšanými mechanizmami podávania a pozoruhodnými problémami s vedľajšími účinkami sú pritom tiež v záverečnej fáze testovania. Táto neochota je možno pochopiteľná vzhľadom na úlohu, ktorú hrá spoločnosť Big Pharma pri financovaní amerických médií prostredníctvom svojich reklám.

Je zjavné, že klinické protokoly, ktoré boli doteraz vydané, uprednostňujú rýchlosť pred bezpečnosťou. Napríklad spoločnosť Pfizer obsahuje niekoľko „predbežných analýz“ – predbežné hodnotenia majú ukázať „čo najrýchlejšie uprostred ničivej pandémie, že naša vakcína spĺňa prísne normy stanovené FDA“.

Spoločnosť Moderna okrem toho vyhlásila, že má v úmysle zarobiť viac ako 8 miliárd dolárov, ak jej vlastný vysoko experimentálny vzorec dostane núdzové schválenie skôr ako v januári.

Napriek nejednoznačným klinickým výsledkom začala v júli chrliť milióny dávok vakcíny. A spoločnosť AstraZeneca vydala vlastný klinický protokol aj napriek tomu, že druhý účastník testovania ochorel na zriedkavý zápal chrbtice.