Úvod Spoločnosť Moderné technológie umožňujú pracovať z domu

Moderné technológie umožňujú pracovať z domu

Foto: archív

Pred pár rokmi si málokto vedel predstaviť, že by mohol pracovať inde ako vo firemnej kancelárii. Časy sa však menia – nové technológie priniesli možnosť „pripojiť sa“ do práce. Vďaka internetu máme k dispozícii všetky informácie aj kontakty, ktoré pre našu prácu potrebujeme.

Môžeme uskutočňovať virtuálne porady, vytvárať dokumenty či prezentácie, získavať novinky od nášho tímu a byť súčasťou globálnej skupiny bez nevyhnutnosti denne sa vídať s ľuďmi. Navyše môžeme pracovať aj na cestách.

Dnes zamestnanci bežne pracujú zo svojich domov bez toho, aby vkročili do firemných priestorov. Podľa prieskumu Regus Global Economic Indicator až 48 percent manažérov z 90 krajín pracuje z domova minimálne polovicu svojho pracovného týždňa.

Foto: archív
Foto: archív

Internetová generácia, takzvaná generácia Y, bude do roku 2020 predstavovať väčšinu pracovnej sily. Sú to ľudia, ktorí vyrástli na platformách ako Facebook, Twitter či Google, preto je pre nich prirodzené komunikovať online.

Firmy tento trend vítajú. Za udržiavanie priestorov pre zamestnancov musia totiž dávať obrovské sumy z rozpočtu. Navyše musia investovať do kancelárskeho vybavenia či internetu. Veľké spoločnosti tak môžu na kanceláriách ušetriť milióny eur.

Okrem toho je dochádzanie do práce pre mnohých zamestnancov veľký problém. Podľa správy amerického štatistického úradu cestuje v USA 600-tisíc zamestnancov do práce 90 minút, respektíve 75 kilometrov, a desať miliónov cestuje hodinu tam i späť. Týždenne to predstavuje 10-15 hodín, čo je takmer polovičný úväzok.

Zamestnanci pracujúci z domu sú okrem toho produktívnejší ako tí, ktorí pracujú z kancelárie. Podľa odhadov Global Workplace Analytics sa rôznymi prestojmi v kanceláriách v USA premárni 600 miliárd dolárov ročne. Plošné zavedenie práce na diaľku by podľa týchto údajov prinieslo americkej ekonomike minimálne 400 miliárd dolárov ročne.

Foto: archív
Foto: archív