Úvod ZO ZAHRANIČIA Molekulárna biologička Soňa Peková: Očkovanie proti koronavírusu bude neúčinné

Molekulárna biologička Soňa Peková: Očkovanie proti koronavírusu bude neúčinné

Soňa Peková. (Foto: archív)

Uznávaná česká molekulárna biologička Soňa Peková predčasom šokovala verejnosť svojim tvrdením, že nový koronavírus, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, nevyzerá ako prírodný, ale ako umelo vytorený.

Peková, ktorá koronavírus skúmala, tvrdí, že má charakteristiky, ktoré nevyzerajú ako prírodné a pravdepodobne bol nechtiac vypustený z laboratória, ktoré sa nachádza v čínskom meste Wu-chan, čo bolo prvotné epicentrum tejto nákazy.

„Fakt je, že ten vírus ma určité genetické charakteristiky. Už vieme, že má niektoré sekvencie, ktoré sa normálne v bežných izolátoch koronavírusu nevyskytujú,“ povedala bilogička pre TA3.

„V mojich očiach to vyzerá ako náhodný únik z laboratória, pretože skutočne tam v tom mieste, v tom epicentre je laboratórium, v ktorom sa s týmto vírusom pracuje a to všetko ukazuje tým smerom. Je to však na úrovni hypotéz. Ale ten genóm nás trochu presviedča o tom, že prírodný izolát to zrejme nebude,“ dodala.

Aktuálne prišla Peková s vyjadrením, tvrdí, že nová vakcína proti koronavírusu, ktorú sa snažia vyvinúť farmaceutické spoločnosti, sa môže minúť účinku. Koronavírus totiž podľa nej veľmi rýchlo mení svoje gény. Pri meniacich sa variáciách vírusu je podľa nej vytvorenie univerzálnej vakcíny zrejme nemožné.

„Tento koronavírus má približne trikrát vyššiu replikáciu, ako sa vrtí a tvorí to svoje potomstvo, než normálny netopierí koronavírus. RNA genómy sú chybové a každá taká chyba môže spôsobiť to, že štrukturálne gény kódujúce bielkoviny toho vírusu sa pozmenia,“ povedala Peková v rozhovore pre Český rozhlas.

„Klasické vakcíny sú zamerané na bielkoviny obalu, takže môže sa s veľou pravdepodobnosťou stať, že ak niekto vyvinie za tie obrovské financie a všetko, čo to obnáša, nejakú vakcínu proti konkrétnemu vírusu, onedlho sa môže stať, že bude nefunkčná, pretože sa ten vírus zmení pod rukami,“ vysvetlila.

Pekovej sa zdá, že zámerom vývinu vakcíny je iba upokojenie obyvateľstva. „A naviac ide o slizničné vírusy, ktoré majú obrovskú heterogenitu, takže robiť proti tomu vakcínu je skrátka len taká streľba do vzduchu. Len aby ľudia neboli zdesení. Efektivita sa však bude rovnať nule a lebo bude veľmi nízka,” uzavrela Peková.