Úvod Spoločnosť Sieť 5G, ktorú ako prvé celoplošne zaviedlo Monako, môže byť nebezpečná

Sieť 5G, ktorú ako prvé celoplošne zaviedlo Monako, môže byť nebezpečná

Koláž: internet

Monako sa stalo prvou krajinou plne pokrytou mobilnou sieťou 5G. Drobný, ale významný štát boháčov využil technológiu čínskej firmy Huawei. Keďže krajina má rozlohu približne dva štvorcové kilometre, jej pokrytie sieťou nebolo veľmi náročné. Oveľa zaujímavejšie to však je z politického hľadiska, keďže proti čínskej firme už dlhší čas vystupuje Washington.

Monaco Telecom podpísal s Huawei zmluvu minulý rok v septembri. Čínska spoločnosť je najväčším dodávateľom monackého operátora. Vládny splnomocnenec pre digitálny prechod Frédéric Genta je presvedčený, že 5G bude v 21. storočí to, čo elektrina v 19. storočí.

Sieť 5G spotrebuje menej elektriny, pričom dokáže prenášať viac dát. Na druhej strane sa však niekoľkonásobne zvýši počet vysielačov a ďalších zariadení, umožňujúcich pripojenie na internet.

To zosilňuje žiarenie, ktorého negatívne dôsledky na ľudské zdravie, ale aj na všetky ostatné živé organizmy doteraz nie sú preskúmané. Napríklad v rakúskej Viedni, kde sieť 5G skúšobne zaviedli, zaznamenávajú citeľný nárast zdravotných komplikácií obyvateľstva, ako sú nevoľnosť, bolesti hlavy, nespavosť, časté krvácanie z nosa či zvracanie.