Úvod Z DOMOVA Monika Jankovská bude po pokuse o sebevraždu stíhaná na slobode

Monika Jankovská bude po pokuse o sebevraždu stíhaná na slobode

Monika Jankovská. (Foto: archív)

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktoré je toho času hospitalizovaná vo väzenskej nemocnici, bude trestne stíhaná na slobode. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozhodol o jej prepustení z väzby. Médiá o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Jankovská musí po prepustení nosiť monitorovací náramok a byť pod dohľadom úradov. Rozhodnutie nie je právoplatné, rozhodovať má Najvyšší súd SR. Proti rozhodnutiu totiž už avizovala sťažnosť prokurátorka Valéria Simonová.

“Sudca pre prípravné konanie obvinenú Moniku Jankovskú prepustil z väzby na slobodu a súčasne väzbu obvinenej nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Súd obvinenej uložil povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu každú zmenu miesta pobytu, uložil jej povinnosti a obmedzenia a nariadil kontrolu obvinenej technickými prostriedkami,“ informovala Kudjáková.

Pôvodne mala byť Jankovská väzobne stíhaná do 11. marca. Vo väzbe bola od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Búrka. Príslušníci NAKA vtedy zadržali 13 sudcov, pričom padli obvinenia z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Ďalšie obvinenia pribudli Jankovskej po minuloročnej októbrovej akcii Víchrica. Od septembra 2020 je obvinená aj v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima. Koncom januára sa pokúsila vo väzení v Banskej Bystrici spáchať samovraždu.