Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskovský súd udelil spoločnostiam Google a Meta rekordne vysoké pokuty za nelegálny...

Moskovský súd udelil spoločnostiam Google a Meta rekordne vysoké pokuty za nelegálny obsah

Foto: archív

Moskovský súd udelil spoločnostiam Google a Meta doteraz najvyššie pokuty za to, že neodstránili zo svojich online platforiem obsah, považovaný v Rusku za nelegálny. Obe spoločnosti dostali od miestnych úradov vôbec prvýkrát pokutu, ktorej výška bola stanovená na základe ich ročného obratu v Rusku.

Spoločnosť Google dostala pokutu 7,2 miliardy rubľov (86,6 milióna eur) za neodstránenie nelegálneho obsahu. Vedúci výboru ruskej Štátnej dumy pre informačnú politiku, technológie a komunikáciu Aleksandr Chinštejn uviedol, že ak Google túto pokutu nezaplatí, je možné, že Rusko pristúpi k blokovaniu alebo spomaleniu prenosu ich dát.

Spoločnosti Meta, pod ktorú spadá aj sociálna sieť Facebook, udelil moskovský súd pokutu vo výške takmer 2 miliárd rubľov (27 miliónov eur) za ten istý priestupok. Rusko v priebehu tohto roka pokutovalo technologické spoločnosti, pod ktoré spadajú zahraničné sociálne siete, už viackrát.

Dôvod bol, že na žiadosť štátnych regulačných úradov nezmazali obsah, ktorý je v Rusku zákonom zakázaný. Zatiaľ išlo iba o malé pokuty. Ruský zákonník však umožňuje súdu udeliť technologickým firmám aj pokutu vo výške od piatich do desiatich percent ich ročného obratu.