Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Americké veľvyslanectvo nabádalo ľudí na nepovolené demonštrácie

Moskva: Americké veľvyslanectvo nabádalo ľudí na nepovolené demonštrácie

Foto: archív

Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo zástupcu amerického veľvyslanectva v Moskve Tima Richardsona pre správu na internetovej stránke zastupiteľstva Spojených štátov o nepovolenej demonštrácii, ktorá sa nedávno konala v Moskve. Ministerstvo považuje správu veľvyslanectva za nabádanie na účasť na nezákonnej akcii a za pokus o miešanie sa do vnútorných záležitostí Ruska.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová už predtým vyhlásila, že sa americké veľvyslanectvo mieša do domácich záležitostí Ruska. Konkrétne pred spomínanou akciou zverejnilo – po jednotlivých bodoch a minútu po minúte – naplánovanú trasu nepovolenej akcie. Až na úplnom konci zastupiteľský úrad poznamenal, že sa čaká veľké množstvo bezpečnostných síl a odporúča vyhnúť sa uvedenej trase.

„Chápeme to tak, že 90 percent tejto informácie nabádalo ľudí, aby sa k tejto akcii pridali,“ uviedla Zacharovová a dodala, že veľvyslanectvo USA bolo aktívne zapojené do akcie, či už skryto alebo otvorene.

Ruský rezort diplomacie upozornil na neprípustnosť miešania sa do vnútorných záležitostí krajiny aj Nemecko. V proteste sa ministerstvo sťažovalo na vysielanie rozhlasovej a televíznej stanice Deutsche Welle, financovanej nemeckou vládou, ktorá vyzývala obyvateľov Moskvy na účasť na nepovolených demonštráciách.