Úvod Politika Moskva bilancuje: V Sýrii nasadila vyše 63-tisíc vojakov

Moskva bilancuje: V Sýrii nasadila vyše 63-tisíc vojakov

Foto: archív

Rusko zverejnilo rozsah svojej vojenskej účasti na konflikte v Sýrii. Podľa ministerstva obrany RF od septembra 2015 získalo bojovú skúsenosť v Sýrii vyše 63-tisíc príslušníkov ruskej armády. Ruské vzdušné sily tam odvtedy uskutočnili 39-tisíc operácií, pri ktorých zničili viac než 121-tisíc teroristických cieľov a zabili vyše 86-tisíc militantov, uvádza ruský rezort obrany, ktorý citovala spravodajská stanica BBC.

Rezort obrany ďalej informoval, že ruské sily v Sýrii otestovali 231 typov zbraní vrátane lietadiel, protilietadlových raketových systémov zem-vzduch a striel s plochou dráhou letu. Ruská armáda počas uplynulých troch rokov zohrávali kľúčovú úlohu v upevňovaní pozície svojho spojenca, sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Konflikt sa vďaka podpore Moskvy priklonil výrazne v jeho prospech; teroristi sú porážaní v mnohých oblastiach krajiny, naposledy vo východnej Ghúte pri Damasku a juhozápadných provinciách Dará a Kunajtra. Provládne jednotky sa pripravujú na spustenie ofenzívy proti poslednej veľkej povstaleckej bašte, ktorou je severozápadná provincia Idlib, kde žijú dva milióny obyvateľov.