Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: NATO sa stále viac zapája do konfliktu na Ukrajine

Moskva: NATO sa stále viac zapája do konfliktu na Ukrajine

Foto: archív

Moskva vyhlásila, že Severoatlantická aliancia sa stále viac zapája do konfliktu na Ukrajine tým, že Kyjevu sľubuje a poskytuje ďalšie dodávky zbraní. „NATO je pre nás nepriateľskou organizáciou, ktorá svoj nepriateľský postoj dokazuje každý deň,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Aliancia sa snaží, aby bolo jej zapojenie do konfliktu čo najjasnejšie,“ uviedol.

Dodávky ďalšej munície pre ukrajinské sily zo strany členských štátov NATO podľa Moskvy konflikt len predlžujú a zvyšujú pravdepodobnosť eskalácie vojenských aktivít. Kyjev a Západ tvrdia, že moderné systémy zbraní sú kľúčové na to, aby sa Ukrajina dokázala brániť proti mohutnej ruskej vojenskej sile.

Generálny tajomník aliancie vedenej Spojenými štátmi Jens Stoltenberg povedal, že spojenci musia „Ukrajine naďalej poskytovať to, čo potrebuje, aby zvíťazila a dosiahla spravodlivý a udržateľný mier“. NATO plánuje podľa Stoltenberga zvýšiť svoje zásoby munície, ktoré sa vyčerpávajú v súvislosti s podporou poskytovanou ukrajinským silám.