Americký prezident Barack Obama mieni posilniť vojenskú prítomnosť Spojených štátov v Arktíde. Washingtonu však chýba nevyhnutná technika – v súčasnosti disponuje len dvoma funkčnými ľadoborcami, pričom na ťažké práce z nich možno využiť iba jeden. Len pre porovnanie – Moskva ich má zhruba štyridsať.

Rozsiahla špionáž
Lomonosovov chrbát, tiahnuci sa od kontinentu smerom k severnému pólu pod hladinou Severného ľadového oceánu, možno považovať za predĺženie ruského kontinentálneho šelfu. Moskva preto podala na OSN žiadosť o priznanie jej nároku na 1,2 milióna štvorcových kilometrov v tejto oblasti.

Ani Washington však nezostáva v úzadí. Na záujem Ruska odpovedá predovšetkým rozsiahlou špionážnou činnosťou v arktickej oblasti. Zhromažďuje pritom nielen údaje z vlastných satelitov, ale podľa denníka Los Angeles Times využíva aj kanadskú odpočúvaciu stanicu na severnom póle, nórsku prieskumnú loď Marjata a množstvo hlbokomorských senzorov.

PENTAGÓN MÁ UŽ VYPRACOVANÝ PLÁN NA ZVÝŠENIE PRÍTOMNOSTI AMERICKÝCH VOJSK V ARKTÍDE DO ROKU 2030, KTORÝ RÁTA S KONTROLOU AKTIVÍT MOSKVY VO VZDUCHU, NA VODE AJ POD VODNOU HLADINOU.

Foto: archív
Foto: archív

Za úradovania Baracka Obamu vznikajú po svete stále nové a nové ohniská konfliktu. Hoci mu v prezidentskom kresle nezostáva veľa času, jeho slová v súvislosti s Arktídou netreba brať na ľahkú váhu. Vypovedajú totiž o najnovších zámeroch amerického vojenského priemyslu.

Strategické územie
Napriek nehostinnému podnebiu je Arktída mimoriadne lukratívne teritórium. Podľa odhadov sa tu môže skrývať až štvrtina doteraz neobjavených zásob ropy a zemného plynu.

Predstavuje však aj strategický bod – práve cez jej územie by bolo možné najkratšou cestou prepraviť zbrane smerom k Rusku. Jej ovládnutím by Washington zároveň získal priamy prístup k Severnej morskej ceste, ležiacej v ruských teritoriálnych vodách.

AK VEZMEME DO ÚVAHY EXISTENCIU VOJENSKEJ ZÁKLADNE VO FORT GEELY NA ALJAŠKE A RADAROVÝ SYSTÉM GLOBUS-2 V NÓRSKOM VARDO, ROZMIESTNENÍM RAKETOVÉHO SYSTÉMU V ARKTÍDE BY SA SPOJENÝM ŠTÁTOM PODARILO VOJENSKY OBKĽÚČIŤ RUSKO ZO SEVERU.

Arktída sa tak stáva novou zónou konfrontácie medzi USA a Ruskom. Podľa odborníkov sa boj o toto teritórium bude stupňovať. USA pritom budú používať ozbrojené zložky na demonštráciu sily a vyvíjanie tlaku na Rusko, ktorého politika v arktickej oblasti sa Washingtonu nepáči. Otázka, kto má väčší nárok na toto strategické územie, by mohla vyvolať novú studenú vojnu.

Moskva však v otázke Arktídy presadzuje namiesto konfrontácie ústretový prístup v záujme zachovania dobrých vzťahov a snahu o dohodu medzi obidvomi hlavnými hráčmi. V záujme predísť eskalovaniu konfliktu navrhuje nemiešať do rokovaní politiku.

Foto: archív
Foto: archív