Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Neexistuje rozpor medzi začlenením ukrajinských území do Ruska a sťahovaním vojakov...

Moskva: Neexistuje rozpor medzi začlenením ukrajinských území do Ruska a sťahovaním vojakov z týchto území

Foto: archív

Moskva oznámila, že neexistuje rozpor medzi začlenením ukrajinských území do Ruskej federácie a sťahovaním vojakov z týchto území. Vo svojom pláne pripojiť štyri regióny na východe Ukrajiny je Moskva odhodlaná pokračovať.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnosy, ktorámi určil dočasných najvyšších predstaviteľov štyroch ukrajinských regiónov, nedávno pripojených k svojmu územiu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku novinárov o hraniciach pripojených území povedal, že ide o územia, na ktorých v čase pripojenia k Rusku fungovala vojensko-civilná správa.

„Určité územia budú vrátené a budeme aj naďalej konzultovať s obyvateľstvom, ktoré vyjadrilo túžbu žiť s Ruskom,“ povedal Peskov pre ruské médiá. Nové regióny v rámci Ruska si zachovajú štatút republík a oblastí a aj svoje pôvodné názvy, informovala ruská spravodajská agentúra TASS. Hranice oblastí budú určené na základe hraníc, ktoré existovali v deň ich vytvorenia a prijatia do Ruska.

Územia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky sú určené na základe hraníc z roku 2013, ktoré sú zakotvené v ich ústavách. Záporožská oblasť je súčasťou Ruskej federácie v rámci svojich administratívnych hraníc a Chersonská oblasť spolu s dvoma okresmi Mykolajivskej oblasti, uviedol Pavel Krašeninnikov, šéf výboru ruskej Štátnej dumy pre vládne budovy a legislatívu.