Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva obviňuje Washington z pokusu o podnietenie revolúcie v Bielorusku

Moskva obviňuje Washington z pokusu o podnietenie revolúcie v Bielorusku

Foto: archív

Moskva obvinila Washington z pokusu o podnietenie revolúcie v Bielorusku, kam medzičasom vycestoval ruský minister obrany Sergej Šojgu rokovať o vojenských vzťahoch. „Podľa informácií rozviedky zohráva USA v Bielorusku kľúčovú rolu,“ povedal riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie Sergej Naryškin.

„V podstate hovoríme o úboho maskovanom pokuse o zorganizovanie ďalšej farebnej revolúcie a protiústavného prevratu, ktorého ciele a zámery nemajú nič spoločné s bieloruskými občanmi,“ dodal Naryškin.

Naryškin podľa Reuters obvinil Spojené štáty z financovania bieloruských protivládnych blogerov, z trénovania aktivistov prostredníctvom mimovládnych organizácií, ako aj z podpory iných osôb vrátane opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej.

Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najsilnejšiu rétoriku zo strany Ruska v súvislosti s bieloruskými protestmi. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil USA zo spolčovania sa s Poľskom, Litvou, Českom a Ukrajinou, aby tak spoločne útočili na jeho vládu.

„Taktika organizátorov protestov bola postavená na klasickej americkej učebnici o farebnej revolúcii,“ povedal Lukašenko. Rusko sa v bieloruskej kríze postavilo na stranu Lukašenka, zatiaľ čo Západ označil výsledky volieb za sfalšované a odsúdil zákroky proti demonštrantom.

Putin koncom augusta oznámil, že Rusko na Lukašenkovu žiadosť vytvorilo záložnú policajnú jednotku, ktorá by mala byť nasadená v prípade, ak by sa situácia počas demonštrácií v Bielorusku vymkla spod kontroly.