Úvod Politika Moskva: Politika Washingtonu je čoraz agresívnejšia a ľahkovážnejšia

Moskva: Politika Washingtonu je čoraz agresívnejšia a ľahkovážnejšia

Foto: archív

Biely dom oznámil, že americký prezident Donald Trump nepredĺži výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy. Rusko označilo sprísnenie amerických sankcií proti Iránu za „agresívnu a bezohľadnú“ politiku. Informovala o tom agentúra AFP.

„Takýto postup nič nepridáva medzinárodnému postaveniu Američanov,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení. „Zvyšok sveta dokonale chápe, že politika Washingtonu je čoraz agresívnejšia a ľahkovážnejšia,“ dodal rezort ruskej diplomacie.

Biely dom oznámil, že americký prezident Donald Trump nepredĺži výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy, ktorú Washington v novembri 2018 udelil ôsmim krajinám vrátane. Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že cieľom tohto rozhodnutia je „znížiť vývoz iránskej ropy na nulu a pripraviť tak Teherán o hlavný zdroj jeho príjmov“.

Hoci Washington pôvodne udelil výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy ôsmim krajinám, Taliansko, Grécko a Taiwan už medzitým prestali iránsku ropu dovážať. Výnimka sa tak v praxi naďalej týka len Japonska, Južnej Kórey, Turecka, Číny a Indie, pričom jej platnosť by sa mala skončiť 2. mája.