Úvod Spoločnosť Moskva sa premení na kvitnúcu záhradu

Moskva sa premení na kvitnúcu záhradu

Foto: archív

Moskva sa v rámci projektu Moja ulica premení na kvitnúcu záhradu 19. storočia. Metropola Ruska tým nadviaže na projekt obnovy mesta po požiari v roku 1812, keď boli majitelia domov a pozemkov povinní vysadiť zeleň na všetkých plochách pred domami. Vďaka tomu sa stala ulica Sadovoje koľco najdlhšou a najzelenšou ulicou v Moskve 19. storočia.

Mesto sa už v tomto roku začne zbavovať zbytočného asfaltu v prospech zelene. Rekonštrukčné práce sa začali na Tverskej ulici a ulici Sadovoje koľco, dlhej 15,6 kilometra, po ktorej denne prejde zhruba 600-tisíc automobilov. Podľa plánu na nej pribudne okrem alejí zhruba sto nových záhrad a zelených námestí. Do roku 2018 vysadia Moskovčania zeleň aj na ďalších uliciach veľkomesta.

Foto: archív
Foto: archív

Projekt predpokladá výsadbu deviatich hlavných druhov stromov. Na Sadovom, Triumfálnej a Zemľanom vale budú rásť lipy, na Smolenskom námestí a Valovojskej ulici hrušky, na Spasskej a Zubovskom bulvári zase bresty, na Černogrjazskej jarabiny a na Sadovom koľci budú okrem toho vysadené aj jelše, jasene, javory a jablone.

V Moskve bude rásť aj dráč, ríbezľa, zlatá hortenzia a hloh. V rámci projektu Moja ulica pribudne len v tomto roku v meste 300-tisíc stromov a krov, ktoré dokážu zachytiť vyše sto ton prachu.

Foto: archív
Vizualizácia: archív