Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Spojené štáty sú priamo zapojené do vojny na Ukrajine

Moskva: Spojené štáty sú priamo zapojené do vojny na Ukrajine

Foto: archív

Spojené štáty sú priamo zapojené do vojny na Ukrajine, pretože americkí tajní agenti schvaľujú a koordinujú ukrajinské raketové útoky na ruskú armádu. Uviedlo to ruské ministerstvo obrany v reakcii na rozhovor zástupcu šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadyma Skibického pre britský denník The Telegraph o tom, ako ukrajinskí vojaci používajú raketové systémy HIMARS.

Skibickyj v rozhovore uviedol, že pred útokmi prebiehajú konzultácie medzi predstaviteľmi americkej a ukrajinskej vojenskej rozviedky, no zdôraznil, že americkí predstavitelia neposkytujú Ukrajine priame informácie o cieľoch. Ukrajinská armáda podľa neho útoky vykonáva na základe satelitných záberov a informácii v priamom čase.

„To všetko nepopierateľne dokazuje, že Washington je aj napriek tvrdeniam Bieleho domu a Pentagónu priamo zapojený do konfliktu na Ukrajine,“ vyhlásil hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.

Rusko zároveň tvrdí, že americká vláda je zodpovedná za raketové útoky na civilistov v oblastiach na východe Ukrajiny, ktoré kontrolujú Ruskom podporované vojská. Americký prezident Joe Biden uviedol, že chce, aby Ukrajina porazila Rusko, preto USA dodávajú Ukrajine zbrane v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.