Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Svetovú potravinovú krízu spôsobil svojimi sankciami Západ

Moskva: Svetovú potravinovú krízu spôsobil svojimi sankciami Západ

Foto: archív

Predstaviteľ potravinovej agentúry OSN informoval, že takmer 25 miliónov ton obilia uviazlo na Ukrajine pre problémy s infraštruktúrou a zablokovanými prístavmi. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v tejto súvislosti vyhlásil, že svetovú potravinovú krízu vyvolal Západ uvalením najprísnejších sankcií v moderných dejinách na Rusko pre vojnu na Ukrajine.

Vojna a pokus Západu izolovať za trest Rusko spôsobili prudký nárast cien obilia, kuchynského oleja, hnojív a energií. Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že je v intenzívnom kontakte s Ruskom, Ukrajinou, Tureckom, Spojenými štátmi a Európskou úniou v snahe obnoviť vývoz obilia z Ukrajiny, keďže globálna potravinová kríza sa zhoršuje.

Rusko súhlasí s hodnotením OSN, že svet čelí potravinovej kríze, ktorá môže spôsobiť hladomor. „Rusko bolo vždy pomerne spoľahlivým vývozcom obilia,“ povedal Peskov. „My nie sme zdrojom problému. Zdrojom problému, ktorý vedie k hladu vo svete, sú tí, ktorí proti nám uvalili sankcie, a sankcie samotné,“ dodal.

Rusko a Ukrajina sa spolu podieľajú takmer tretinou na celosvetových dodávkach pšenice. Ukrajina je tiež dôležitým exportérom kukurice, jačmeňa, slnečnicového a repkového oleja, zatiaľ čo Rusko a Bielorusko, ktoré podporuje Moskvu vo vojne a rovnako čelí sankciám, sa podieľajú viac ako 40 percentami na celosvetovom exporte potašu, výživy pre plodiny.

Podľa OSN 36 krajín rátalo s tým, že pokryje viac ako 50 percent spotreby pšenice dovozom z Ruska a Ukrajiny, vrátane niektorých najchudobnejších, ako sú Libanon, Sýria, Jemen, Somálsko či Konžská demokratická republika.

Podľa Moskvy Ukrajina znemožnila komerčnú lodnú dopravu kladením mín vo svojich vodách. Ukrajina pritom vo vojne stratila niektoré zo svojich najväčších námorných prístavov, najmä Cherson a Mariupoľ, a obáva sa, že Rusko sa môže pokúsiť zmocniť sa aj tretieho prístavu – Odesy.

Predstaviteľ potravinovej agentúry OSN pred dvoma týždňami uviedol, že takmer 25 miliónov ton obilia uviazlo na Ukrajine pre problémy s infraštruktúrou a zablokovanými prístavmi. Peskov vyhlásil, že Rusko nebráni Ukrajine vyvážať obilie do Poľska po železnici, čo je však oveľa pomalší spôsob, napriek tomu, že Západ tadiaľ posiela zbrane.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken obvinil Rusko, že používa jedlo ako zbraň tým, že drží zásoby potravín ako „rukojemníkov“, nielen pre Ukrajincov, ale aj pre milióny ľudí na celom svete.