Úvod Politika Moskva: USA sú vo Venezuele opäť samozvaným rozhodcom o osude iného národa

Moskva: USA sú vo Venezuele opäť samozvaným rozhodcom o osude iného národa

Foto: archív

“Extrémisticky naladení odporcovia zákonitej venezuelskej vlády sa po neúspešných pokusoch o zvrhnutie Nicolása Madura, a to aj cestou jeho fyzickej likvidácie, rozhodli pre maximálne konfrontačný scenár zápasu o moc,” píše sa v oficiálnom vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí k aktuálnej situácii vo Venezuele.

Vyhlásenie vodcu opozície za „dočasného prezidenta Venezuely“ a okamžité uznanie jeho legitimity zo strany Spojených štátov amerických a mnohých štátov tohto regiónu podľa ministerstva zákonite povedie k prehĺbeniu rozkolu vo venezuelskej spoločnosti, k nárastu frontálnych pouličných nepokojov, ku kardinálnej destabilizácii vnútropolitickej situácie a k ďalšej eskalácii konfliktu.

“Takéto zámerné a očividne vopred dobre premyslené vytvorenie „dvojvládia“ vo Venezuele, kreovanie alternatívneho centra prijímania rozhodnutí, je priamou cestou k chaosu a zničeniu základov venezuelskej štátnosti,” varuje ruský rezort zahraničných vecí a rozhodne odsudzuje tých, “čo ženú venezuelskú spoločnosť do priepasti krvavých rozbrojov”.

Moskva vidí v konaní Washingtonu prejav bezohľadného správania, totálneho ignorovania noriem a princípov medzinárodného práva, ako aj opätovný pokus figurovať v úlohe samozvaného rozhodcu o osude iných národov. “Ide snahu rozohrať vo Venezuele osvedčený scenár zvrhnutia nepohodlných vlád,” píše sa vo vyhlásení.

Nicolás Maduro a Vladimir Putin. (Foto: archív)

“Mimoriadne znepokojujúce sú signály prichádzajúce z niektorých štátov, že nie je vylúčený ozbrojený zásah zvonka. Vystríhame pred podobným hazardérstvom, ktoré môže mať katastrofálne následky,” upozorňuje ministerstvo, ktoré sa zároveň obracia s výzvou k zdravo uvažujúcim venezuelským politikom, ktorí vystupujú ako opozícia legitímnej vlády Nicolása Madura, aby odmietli byť figúrkami v cudzej hre.

“Vychádzame z toho, že akákoľvek politická činnosť sa musí uskutočňovať v prísnom súlade s ústavou a v zhode s národnou legislatívou. Občania krajiny pravdaže môžu vyjadrovať vlastné stanovisko, a to aj cestou manifestácií, ale výlučne pokojným spôsobom, ktorý nevedie k násiliu a najmä neohrozuje bezpečnosť spoluobčanov.

Len Venezuelčania majú právo rozhodovať o svojej budúcnosti. Deštruktívne vonkajšie zasahovanie je najmä v súčasnej vyhrotenej situácii neprípustné. Je to priama cesta k bezpráviu a krviprelievaniu.

Úlohou medzinárodného spoločenstva je podporiť hľadanie vzájomného porozumenia medzi rôznymi venezuelskými politickými silami, ktoré kladú hlavný dôraz na národné záujmy. Sme ochotní spolupracovať pritom so všetkými štátmi, ktoré zdieľajú rovnaké ciele,” uzatvára Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie svoje stanovisko k politickému vývoju vo Venezuele.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro regulérne vyhral voľby. (Foto: archív)