Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: USA zasahujú do vnútorných záležitostí Ruska

Moskva: USA zasahujú do vnútorných záležitostí Ruska

Dmitrij Peskov. (Foto: archív)

Kremeľ obvinil americké veľvyslanectvo v Rusku zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny. Urobil tak v súvislosti s varovaním pre občanov USA nachádzajúcich sa v Rusku, aby sa vyhli protestom na podporu opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktoré sa konali v desiatkach miest.

„Samozrejme, že takéto varovanie sú nevhodné,“ povedal Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimira Putina, v rozhovore pre reláciu ”Moskva. Kremeľ. Putin“ televízie Rossija 1. „A samozrejme nepriamo ide o zasahovanie do našich vnútorných záležitostí,“ dodal.

Peskov tiež veľvyslanectvu USA vyčítal nepriamu podporu porušovaniu ruských zákonov a nepovolených protestov. „Keby sa podobne zachovala ruská ambasáda v USA, keď boli v Spojených štátoch nepokoje, a oni tam neprestali, pravdepodobne by to vo Washingtone spôsobilo určitý pocit nepohodlia,“ povedal Peskov.

Ďalej poznamenal, že rešpektuje všetky politické názory, ale je kategoricky proti účasti na nezákonných akciách. Zhromaždenia sú podľa neho prospešné pre tých, čo chcú situáciu ďalej destabilizovať. „V skutočnosti sa to nedeje, pretože – na to nezabúdajte – teraz si mnohí povedia, že veľa ľudí išlo na nepovolené akcie. Nie, prišlo málo ľudí. Mnoho ľudí volí Putina,“ vyhlásil Peskov.

Podobne reagoval aj rezort ruskej diplomacie, ktorý obvinil ambasádu USA v Moskve, že vopred zverejnilo trasy protestných pochodov v Moskve, Petrohrade a viacerých ďalších ruských mestách. Ambasáda ich zverejnila v rámci varovania pre amerických občanov, ktorým oficiálne odporúčala, aby sa pochodom radšej vyhli.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie v tejto súvislosti požiadala veľvyslanectvo USA o vysvetlenie. „Americkí kolegovia nám to budú musieť vysvetliť,“ zdôraznila. Ambasáda vydala vyhlásenie, v ktorom podporila právo ruských občanov na organizovanie pokojných protestov.

Vyjadrila tiež obavy z toho, že ruské úrady podnikajú kroky na potlačenie protestných zhromaždení. Demonštrácie za prepustenie blogera Alexeja Navaľného z väzby sa konali v desiatkach ruských miest a zúčastnili sa na nich tisíce ľudí.