Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: USA zvyšujú napätie, nenecháme sa vyprovokovať

Moskva: USA zvyšujú napätie, nenecháme sa vyprovokovať

Foto: archív

Moskva v reakcii na test americkej rakety s doletom vyšším, než povoľovala vypovedaná zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), opäť uistila, že nerozmiestni nové rakety, kým tak neurobia Spojené štáty, a to „v akejkoľvek oblasti sveta“.

„Nenecháme sa vyprovokovať. Ako uviedol vo Francúzsku ruský prezident, znovu potvrdzujeme svoju vernosť jednostrannému moratóriu na rozmiestnenie pozemných zbraňových systémov stredného doletu dovtedy, kým takéto zbrane neumiestni USA v akejkoľvek oblasti sveta,“ povedal námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov diplomat pre agentúru TASS.

Americký test označil za dôkaz, že Spojené štáty vyvíjali zbrane zakázané touto zmluvou už dlho pred jej vypovedaním a že politika USA smeruje k zvyšovaniu vojenského napätia: „Skúška zdokonalenej strely typu Tomahawk sa odohrala 16 dní po tom, čo USA opustili INF a platnosť tejto zmluvy sa skončila. Určite nemôže byť jasnejšie a zjavnejšie potvrdenie, že vývoj adekvátnych zbraňových systémov sa v USA viedol dávno.“

Raketa odštartovala z univerzálneho odpaľovacieho zariadenia Mk41, ktoré môže slúžiť na vypustenie protiraketových striel SM-3 či striel s plochou dráhou letu rôzneho typu. Zmluva INF, ktorá definitívne zanikla začiatkom augusta po tom, čo ju Washington vo februári vypovedal s odôvodnením, že ju Rusko porušuje, zakazovala obom stranám zaradiť do arzenálu rakety a strely odpaľované zo zeme s doletom 500 až 5 500 kilometrov.