Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva varovala Švédsko a Fínsko pred vstupom do NATO

Moskva varovala Švédsko a Fínsko pred vstupom do NATO

Foto: archív

Rusko prostredníctvom vyhlásenia hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova varovalo Švédsko a Fínsko pred ich možným vstupom do Severoatlantickej aliancie s odôvodnením, že takýto krok neprinesie do Európy stabilitu. Peskov alianciu nazval „nástrojom zameraným na konfrontáciu“.

Britské noviny The Times s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov informovali, že Fínsko a Švédsko sú zjavne pripravené vstúpiť do NATO už v lete tohto roka, pričom ich členstvo v NATO bolo témou viacerých stretnutí počas rokovaní ministrov zahraničných vecí aliancie, na ktorých sa zúčastnili aj zástupcovia oboch štátov.

Biely dom je podľa denníka presvedčený, že vstup spomenutých krajín, nachádzajúcich sa blízko Ruskej federácie, zvýši tlak na ruskú armádu a rozšíri západnú alianciu z 30 na 32 členov “ako priamy dôsledok invázie Ruska na Ukrajinu”.

Vládnuca Švédska sociálnodemokratická strana otvorila vnútornú diskusiu o tom, či by Štokholm mal o členstvo v NATO požiadať. Fínska premiérka Sanna Marinová v interview pre rozhlasovú stanicu Yle povedala, že výhody členstva v aliancii prevažujú nad nevýhodami.