Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Vítame vôľu Washingtonu predĺžiť zmluvu New START

Moskva: Vítame vôľu Washingtonu predĺžiť zmluvu New START

Foto: archív

Moskva víta politickú vôľu Washingtonu predĺžiť platnosť rusko-americkej zmluvy o znížení počtu strategických útočných zbraní (New START), všetko však bude závisieť od detailov tohto návrhu, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Reagoval tak na správy, že nový americký prezident Joe Biden navrhol Rusku predĺžiť zmluvu o ďalších päť rokov.

„Rusko je za zachovanie (zmluvy) New START a za predĺženie tejto zmluvy s cieľom získať čas na rozhovory a kontakty. Môžeme len privítať politickú vôľu na predĺženie (platnosti) tohto dokumentu, ale všetko bude závisieť od podrobností v tomto návrhu, ktorý ešte len bude predmetom skúmania,“ povedal Peskov novinárom.

Predĺženie platnosti zmluvy poskytne Rusku a USA čas na zváženie ďalších opatrení na zvýšenie strategickej stability, reagoval zas stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni Michail Uľjanov.

„Je to povzbudzujúci krok. Predĺženie poskytne obom stranám viac času na zváženie možných ďalších opatrení zameraných na posilnenie strategickej stability a globálnej bezpečnosti,“uviedol Uľjanov.