Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva vyšetruje útok dronov na Kremeľ ako terorizmus, má za ním stáť...

Moskva vyšetruje útok dronov na Kremeľ ako terorizmus, má za ním stáť Washington

Foto: archív

Ruské úrady začali vyšetrovanie nočného dronového útoku na sídlo prezidenta Vladimira Putina v moskovskom Kremli. Podľa Moskvy boli do útoku zapojené dva drony, ktoré vyradili z činnosti pomocou radarových systémov.

„Na základe pokynu predsedu Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Alexandra Bastrykina sa začalo trestné konanie podľa článku 205 Trestného zákona Ruskej federácie v súvislosti s pokusom o útok bezpilotnými lietadlami na kremeľskú rezidenciu prezidenta Ruska,“ uviedol vo vyhlásení výbor, ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov túto operáciu označil za plánovaný teroristický čin ukrajinského režimu a pokus o ohrozenie života prezidenta Putina. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak reagoval, že Ukrajina nemá s útokom dronov na Kremeľ nič spoločné. Podiel Ukrajiny na údajnom útoku na Kremeľ neskôr odmietol aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Za pokusom o nočný atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina pomocou dvoch dronov je Washington, pokračoval Peskov. Podľa neho Ukrajina len realizuje plány Spojených štátov amerických.

„Rozhodnutia o podobných útokoch prijíma Washington, nie Kyjev. Ten robí len to, čo mu povedia,“ uviedol Peskov. Doplnil, že USA vyberajú nielen ciele útokov, ale aj prostriedky na ich realizáciu. „Pokusy Kyjeva a Washingtonu poprieť to, sú, samozrejme, úplne smiešne,“ dodal hovorca.

Kremeľ uviedol, že si vyhradzuje právo na prijatie odvetných krokov, pričom neuviedol o aké kroky by mohlo ísť. Peskov v tejto súvislosti povedal, že Rusko má niekoľko možností, odmietol však komentovať, či je osoba prezidenta Zelenského legitímnym vojenským cieľom Ruska.

Peskov dodal, že Putin sa zdržiava vo svojej kancelárii v Kremli a má naplánované stretnutie s ministrom pre ekonomický rozvoj. V súvislosti s atakom tiež uviedol, že Moskva posilňuje bezpečnosť pred budúcotýždňovými oslavami víťazstva nad fašizmom.