Úvod Politika Moskva: Washington opäť koná v rozpore so stanoviskom väčšiny štátov

Moskva: Washington opäť koná v rozpore so stanoviskom väčšiny štátov

Moskva je hlboko sklamaná rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od jadrovej dohody šiestich svetových mocností s Iránom a obnoviť sankcie proti Teheránu. Ako sa píše vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí, USA opäť konajú v rozpore so stanoviskom väčšiny štátov a výhradne v duchu svojich záujmov, pričom hrubo popierajú normy medzinárodného práva.

Trumpovo rozhodnutie považuje Rusko za opätovné potvrdenie neschopnosti Washingtonu vyjednávať, ale aj za dôkaz toho, že námietky Spojených štátov k „absolútne zákonným jadrovým aktivitám Iránu“ sú len „zásterkou politického zúčtovania“ s Teheránom.

Rusko upozorňuje aj na to, že najnovšie kroky Washingtonu naštrbujú dôveru medzinárodného spoločenstva v Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), ktorá pritom v čase príprav zmluvy s Iránom, uzavretej v lete roku 2015, dokázala svoju vysokú profesionalitu. Pripomína, že dohoda známa ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) je najdôležitejším multilaterálnym dokumentom schváleným rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.

Akčný plán podľa Moskvy „nepatrí len USA, ale je výdobytkom celého medzinárodného spoločenstva“, ktoré neraz potvrdzovalo záujem o jeho zachovanie a realizáciu v záujme posilnenia mieru a bezpečnosti, ako aj v rámci režimu nešírenia atómových zbraní. Moskva vo svojom vyhlásení tvrdí, že Irán plní všetky záväzky, ktoré preň vyplývajú z JCPOA, čo potvrdzuje aj MAAE pri pravidelnej verifikácii.

Foto: archív