Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Západ podľahol mylnej predstave, že Ukrajina môže zvíťaziť vo vojne proti...

Moskva: Západ podľahol mylnej predstave, že Ukrajina môže zvíťaziť vo vojne proti Rusku

Foto: archív

Západ podľa Moskvy podľahol mylnej predstave, že Ukrajina môže zvíťaziť vo vojne proti Rusku. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa takto vyjadril v deň, keď sa v Nemecku stretli spojenci Kyjeva, aby rokovali o dodaní účinnejších zbraní pre ukrajinskú armádu.

„Vidíme, že západné krajiny lipnú na svojej pomýlenej predstave, že by Ukrajina mohla mať na bojisku úspech,“ vyhlásil Peskov a dodal, že konflikt na Ukrajine sa vyvíja po „vzostupnej špirále“ v prospech Ruska. Peskov tiež varoval, že tanky, ktoré by západní spojenci mohli dodať Ukrajine, na bojisku zavážia len vo veľmi malej miere.

Západ by podľa neho „nemal preceňovať dôležitosť takýchto dodávok v tom zmysle, že by mohli niečo zmeniť“. Dodávky tankov pre ukrajinskú armádu podľa Peskova spôsobia Kyjevu len väčšie problémy a nijako neovplyvnia „pokrok ruskej strany pri dosahovaní jej cieľov“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiada svojich západných spojencov o dodávku ťažkých zbraní. Spojené štáty pri tejto príležitosti zvolali stretnutie kontaktnej skupiny pre Ukrajinu na americkej vojenskej základni Ramstein v Nemecku. Predstavitelia 50 krajín vrátane všetkých 30 členských štátov NATO diskutujú o ďalšej vojenskej pomoci pre Ukrajinu.