Úvod ZO ZAHRANIČIA Moskva: Západ tlačí Ukrajinu do konfliktu s Ruskom

Moskva: Západ tlačí Ukrajinu do konfliktu s Ruskom

Foto: archív

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyjadril podporu Ukrajine. Vojenskú aktivitu Ruska pri ukrajinských hraniciach označil za znepokojivú. „NATO podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a chce pokračovať v úzkom partnerstve,“ napísal na Twitteri.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal členské štáty NATO o posilnenie vojenskej prítomnosti v čiernomorskej oblasti. Cieľom tohto kroku má byť podľa agentúry Reuters „zastrašenie Ruska“.

Hovorca ukrajinského prezidenta Roman Mašovec médiám povedal, že členské krajiny aliancie susediace s Ukrajinou by mali zvýšiť bojovú pohotovosť. Kremeľ na adresu NATO poznamenal, že situácia na východe Ukrajiny je aj naďalej veľmi napätá a podobné vyhlásenia ju môžu zhoršiť.

Dmitrij Peskov varuje, že milióny obyvateľov východu Ukrajiny, kde sa hovorí prevažne po rusky, by neakceptovali členstvo v NATO. Podobná rétorika môže podľa neho ďalej destabilizovať Donbas: „Hlboko pochybujeme o tom, že to pomôže Ukrajine vyriešiť jej vnútorný problém. Myslíme si, že to ešte viac zhorší situáciu.“

Veliteľ ukrajinských síl Ruslan Chomčak upozornil, že Rusko presúva k ukrajinským hraniciam svoje sily a označil to za hrozbu pre Ukrajinu. Moskva, naopak, obvinila Kyjev z vyostrenia napätia na východe Ukrajiny. Pohyby vojsk v blízkosti hraníc majú zaistiť bezpečnosť Ruska.

„Ruská federácia premiestňuje svoje vojská v rámci svojho územia, ako uzná za vhodné. Pre nikoho to nepredstavuje hrozbu,“ vyjadril sa Peskov. Popiera, že by boli ruské ozbrojené sily zapojené do konfliktu na Ukrajine.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v tejto súvislosti varuje, že akákoľvek eskalácia napätia na východe Ukrajiny môže viesť k zničeniu krajiny. Naznačil, že ukrajinských politikov tlačí k rozpútaniu vojenského konfliktu Západ vedený Spojenými štátmi.