Úvod Spoločnosť Moslimská populácia v Európe porastie aj bez imigrácie

Moslimská populácia v Európe porastie aj bez imigrácie

Foto: archív

Moslimská populácia v Európe bude v najbližších niekoľkých desaťročiach rásť, aj keď sa imigrácia na starý kontinent zastaví. Vyplýva to z najnovšej štúdie americkej výskumnej inštitúcie Pew Research Center.

V štúdii zverejnenej vo štvrtok centrum uvádza tri scenáre odhadu počtu moslimov, ktorí budú žiť v Európe do roku 2050. Pre všetky tri scenáre centrum použilo ako východisko odhad z polovice roka 2016, teda 25,8 milióna moslimov, ale predpokladalo rôzne budúce miery migrácie, uviedla agentúra AP.

Pri scenári „nulovej migrácie“ bude zhruba 30 miliónov moslimov do roku 2050 tvoriť 7,4 percenta európskej populácie, pričom vlani to bolo 4,9 percenta. Výskumníci tvrdia, že je to hlavne preto, že pôrodnosť u moslimov je vo všeobecnosti vyššia ako u ostatných Európanov.

Pew Research Center ďalej odhaduje, že pri strednej miere migrácie, ktorá je motivovaná ekonomickými, vzdelávacími a rodinnými dôvodmi, nie však hľadaním azylu, bude 58,8 milióna moslimov tvoriť 11,2 percenta európskeho obyvateľstva. Pri vysokej miere migrácie, teda keď bude pokračovať taký prílev migrantov, ako bol v rokoch 2015-2016, bude v polovici 21. storočia v Európe 75 miliónov moslimov, čo predstavuje nárast o 14 percent.

V prípade posledného scenára by počet moslimov najviac stúpol v Nemecku a Švédsku, pretože tieto krajiny prijali na vrchole utečeneckej krízy pred dvoma rokmi najviac žiadateľov o azyl. Kým moslimovia v minulom roku tvorili šesť percent nemeckej populácie, ich podiel by do roku 2050 pri tomto scenári dosiahol 20 percent. Švédski moslimovia, ktorí v roku 2016 tvorili osem percent, by v polovici storočia dosiahli 31-percentný podiel.

Foto: archív