Úvod ZO ZAHRANIČIA Mrzni, mrzni, vlčí chvost! Putin si pred zimou uťahoval z Európanov

Mrzni, mrzni, vlčí chvost! Putin si pred zimou uťahoval z Európanov

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Až do ríše ruských bájok zašiel Vladimír Putin, keď komentoval európske nápady na zastropovanie ceny ruského plynu. Citátom z príbehu o prefíkanej líške a hlúpom vlkovi dal jasne najavo, že v prípade takého konania zo strany Bruselu Rusko úplne zastaví plynovody do Európy. Záujemcov o ruské energie je podľa neho dostatok.

„Ak to bude proti našim záujmom, v tomto prípade ekonomickým, tak nebudeme dodávať vôbec nič. Nebudeme dodávať ani plyn, ani ropu, ani uhlie, ani vykurovací olej – nič nebudeme dodávať,“ vysvetľoval ruský prezident na ekonomickom fóre vo Vladivostoku.

Zdôraznil tiež, že Rusko chce plne dodržiavať zmluvné záväzky, ale nenechá si od nikoho nič diktovať. „Nech si to rozmyslia. Nenecháme si nič vnútiť. Potom by nám zostala len jedna vec, ako sa hovorí v známej ruskej bájke: Mrzni, mrzni, vlčí chvost!“ povedal Putin.

Úvahy o zavedení cenového stropu na ruský plyn v čase rekordných cien energií, o ktorých sa chystajú rokovať únijní ministri, Putin označil za hlúpe a dodal, že Rusko s predajom svojich energetických surovín nemá nijaký problém, dopyt po celom svete je podľa neho vysoký a vývoz energií do Číny na vzostupe.