Úvod Politika Mustafić: Genocídu v Srebrenici spáchali moslimovia, nie Srbi

Mustafić: Genocídu v Srebrenici spáchali moslimovia, nie Srbi

Srebrenica. (Foto: archív)

Ibran Mustafić, bývalý moslimský primátor Srebrenice, mesta na východe Bosny a Hercegoviny, spadajúceho pod Republiku srbskú, pre spravodajský portál republika.rs povedal, že údajný masaker moslimov v roku 1995 v Srebrenici bol dohodnutý medzi bosnianskym prezidentom Alijom Izetbegovićom a prezidentom USA Billom Clintonom. „Ľudí tu vraždili príslušníci môjho národa. Mojou morálnou povinnosťou bolo, aby som prišiel vzdať úctu obetiam, zmasakrovaných najbrutálnejším spôsobom,“ vyhlásil.

Mustafić je ďalším z očitých svedkov tragických udalostí počas vojny v Bosne zo 6. júla 1995, ktorý vyvracia tvrdenia západnej propagandy, že na srebrenickú enklávu bosnianskych moslimov zaútočili srbské jednotky pod vedením generála Ratka Mladića a následne spáchali najväčší vojnový zločin v Európe od konca 2. svetovej vojny.

Mustafić v tejto súvislosti pre portál zopakoval známu myšlienku, že prvou obeťou vojny býva pravda. „Už 20 rokov žijeme v klamstve. Zhodou okolností som masaker prežil. Boh ma nechal nažive, aby som mohol o tom šíriť svedectvo.“ „Príslušníci môjho národa vtedy zavraždili aj moju rodinu,“ dodal exprimátor, ktorý o udalostiach v Srebrenici napísal knihu.

V nej okrem iného píše aj o veliteľovi moslimských jednotiek zo Srebrenice Naserovi Orićovi. Ten podľa neho vlastoručne popravil sudcu Slobodana Ilića. „Najprv mu bodákom vypichol oči. A keď ani nemukol, Orić sa zľakol a ihneď mu prerezal krk,“ tvrdí Mustafić. Údajný masaker využilo NATO ako zámienku na bombardovanie srbských pozícií v Bosne a donútili ich, aby zredukovali územia pod svojou kontrolou o tretinu.

Ibran Mustafić na pietnej spomienke v Srebrenici: