Úvod Z DOMOVA Muž, ktorý v Budapešti na futbalovom zápase hanobil štátne symboly SR, ide...

Muž, ktorý v Budapešti na futbalovom zápase hanobil štátne symboly SR, ide do väzby

Foto: archív

Po viac ako deviatich mesiacoch Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila z extrémistickej trestnej činnosti jedného z mužov, ktorí na futbalovom zápase Budapešti verejne hanobili slovenskú vlajku a ďalšie štátne symboly Slovenskej republiky. Informovala o tom Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom statusu na sociálnej sieti.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil 22. júna 38-ročného I. J. z okresu Dunajská Streda z hanobenia národa, rasy a presvedčenia, z prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, z prečinu výtržníctva a z prečinu prechovávania extrémistického materiálu.

„Následne sme vykonali domovú prehliadku v okrese Dunajská Streda, kde sme obvineného muža zadržali a počas prehliadky sme zaistili ďalšie extrémistické materiály. Vyšetrovateľ zároveň podal podnet na vzatie obvineného do väzby,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Incident sa udial počas kvalifikačného zápasu EURO 2020 medzi Maďarskom a Slovenskom o postup na majstrovstvá Európy, keď prišlo k viacerým stretom v sektore hostí. Okrem fanúšikov tímu SR sa v ňom totiž ocitli aj slovenskí občania maďarskej národnosti, ktorí drukovali domácemu tímu.

Trestné oznámenie vo veci podali minulý rok na Generálnu prokuratúru SR podpredsedovia strany Národná koalícia Anton Martvoň a Peter Sokol. Upozornili na používanie hanebných gest a pokrikov, prekrývanie a ničenie štátnej vlajky Slovenskej republiky alebo prezentáciu šálov s preškrtnutým štátnym znakom SR a nápisom „h..no“ v maďarčine.

Podľa Antona Martvoňa musia zákony platiť pre každého na Slovensku. “Nemôže mať jedna menšina viac práv a nemôže si dovoľovať viac ako slovenská väčšina alebo ako iná menšina v SR. Všetci občania SR majú rovnaké práva i povinnosti v SR,“ povedal po podaní trestného oznámenia v septembri minulého roka.

Foto: archív