Úvod ZO ZAHRANIČIA Muž sa reťazou pripútal k soche maršala Koneva

Muž sa reťazou pripútal k soche maršala Koneva

Foto: archív

K soche sovietskeho veliteľa Ivana Koneva na Námestí interbrigády v Prahe sa reťazou pripútal aktivista, nespokojný s plánom radnice príslušného obvodu presunúť túto sochu inam. Policajti muža skontrolovali a odišli, pretože narušenia verejného poriadku sa nedopustil, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

„Správanie zastupiteľov Prahy 6 zbytočne rozdúchava emócie tam, kde nemusia byť rozdúchavané. Svojich starostí máme tu v Českej republike dosť,“ vysvetlil svoj názor pripútaný muž. Socha osadená v roku 1980 v šiestom pražskom obvode vyvoláva spory a v minulosti sa stala terčom vandalov, obliali ju už ružovou aj červenou farbou. Miestna radnica sa údajne preto minulý týždeň rozhodla sochu premiestniť.

Maršal Ivan Konev (1897 – 1973) sa počas 2. svetovej vojny velil armáde oslobodzujúcej Československo od fašizmu, ale kritici upozorňujú aj na jeho úlohu pri potlačení protikomunistických protestov v Maďarsku v roku 1956 či pri výstavbe Berlínskeho múru.

Vášne vyvolala aj vysvetľujúca tabuľka, kde je Konev opísaný nielen ako osloboditeľ – túto tabuľku dala na sochu pripevniť Praha 6 vlani. Nespokojní aktivisti prišli k soche i nedávno, keď sa ju mestská časť pokúšala dočasne zakryť, pripomenul portál Novinky.cz. Proti tabuľkám a plánu presunúť sochu dôrazne vystupuje aj Rusko. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí varovalo, že takýto krok „vážne zhorší atmosféru a nezostane bez odpovede“.