Úvod Politika MV SR odmietlo zaregistrovať Chmelárovu stranu, musel ju premenovať

MV SR odmietlo zaregistrovať Chmelárovu stranu, musel ju premenovať

Eduard Chmelár. (Foto: archív)

Politológ Eduard Chmelár, ktorý nedávno kandidoval na post prezidenta SR, pred niekoľkými dňami oznámil založenie novej politickej strany Socialisti. Tú mu však podľa jeho slov odmietlo Ministerstvo vnútra SR zaregistrovať z dôvodu, že politický subjekt s rovnakým názvom už kedysi na Slovensku pôsobil.

Chmelár na tlačovej konferencii predstavil priority nového politického hnutia Socialisti, ktoré je podľa neho postavené na troch pilieroch: sociálnom, environmentálnom a mierovom.

“V rámci sociálnych opatrení sa budeme zameriavať na nízkopríjmové skupiny obyvateľov ako sú dôchodcovia, robotníci, mladé rodiny s deťmi a zdravotne postihnutí občania,” dodal.

Chmelár uvádza, že v súčasnosti odchádza do dôchodku generácia, ktorá v čase Nežnej revolúcie vstupovala do produktívneho veku a mala život, sny a plány pred sebou. “Po tridsiatich rokoch sa dostali do pozície občanov druhej kategórie, sú uzavretí v sociálnom gete a sú odkázaní na milosť úradníkov,” uviedol.

“Skoro ráno, často už za tmy, ich vídať náhliť sa zo zastávky MHD do nemocnice, aby sa stihli zapísať do poradovníka na vyšetrenie u lekára, na operácie čakajú dlhé mesiace, v zime sa vozia vo vyradených, nevykúrených a zdemolovaných vozňoch českých železníc, lebo (povedzme si úprimne), „vlaky zadarmo“ je pekná myšlienka, ale nezvládnutý projekt.”

Politici podľa neho radi hovoria o zvyšovaní dôchodkov o pár eur. “Ale nikto, skutočne nikto sa nezaujíma o reálne komplexné služby pre našich seniorov, o ich plnohodnotný život a ľudskú dôstojnosť. Podobne sú na tom aj iné skupiny. Slovo robotník sa vytratilo zo slovníka vládnucich vrstiev, dnes sa mu hovorí ‘operátor výroby’, hoci je to stále tá istá pracujúca chudoba.

Politická a mediálna scéna sa zaoberá stožiarom pred parlamentom alebo súcitom k pedofilom, ale že mladé rodiny nemajú kde bývať a v najbližšom období sa ocitne na dlažbe 2500 zamestnancov U.S. Steel Košice, z toho sa už téma dňa nestane,” upozorňuje.

Chmelára a jeho stranu zaujíma aj téma ekológie: “V slovenských lesoch prebieha doslova a do písmena genocída. Jedno z posledných národných bohatstiev, ktoré nám ešte zostalo po našich predkoch, rabuje partia lúpežníkov, a to všetko sa deje za vlády, ktorá tvrdí, že chráni Slovensko. Národná hrdosť pána Žigu sa však končí na rúbaniskách Malej Fatry a napriek viacerým legislatívnym iniciatívam sa túto bezprecedentnú rabovačku doteraz nepodarilo zastaviť.”

Logo novej Chmelárovej strany.sk. (Foto: archív)

“Nezmyselné zbrojenie nám zasa nedovoľuje naštartovať zásadný rozvoj Slovenska v iných odvetviach, preto potrebujeme politickú reprezentáciu, ktorá bude sledovať záujmy štátu, nie slepo poslúchať príkazy cudzích mocností. Týka sa to aj geopolitickej orientácie Slovenska.

Spor, ktorý u nás prebieha, v skutočnosti nie je medzi prozápadným a proruským smerovaním, ale medzi proatlantickým prístupom vazala USA (ktorý preferuje Poľsko s pobaltskými štátmi) a nezávislým európskym prístupom (presadzovaným Nemeckom, Francúzskom a Talianskom).”

“Som jednoznačne za druhú cestu. Musíme za každú cenu zabrániť rozmiestneniu amerických vojakov na našom území – vládne nariadenie o voľnom pohybe vojsk USA na území Maďarska, ku ktorému sa nechal dotlačiť kabinet Viktora Orbána, je totiž už zo svojej podstaty definíciou okupácie.

Nepochybne bude vyvíjaný veľký tlak na to, aby sa Slovensko pustilo rovnakou cestou, a preto budeme potrebovať odvážnych a múdrych politikov, ktorí nás od tejto hanby po tretíkrát za uplynulých 75 rokov uchránia,” zdôraznil.

Chmelár objasnil, že Socialisti sú po vyzbieraní potrebného počtu podpisov a zaregistrovaní politického hnutia pripravení predstaviť silný tím a predložiť doslova revolučný program, vďaka ktorému údajne Slovensko vyjde zo začarovaného kruhu a urobí výrazný kvalitatívny skok dopredu.

“Dnes sme museli úradne vyriešiť aj jednu drobnú nepríjemnosť. Napriek tomu, že ministerstvo vnútra pred týždňom prijalo a opečiatkovalo oznámenie prípravného výboru o začatí zbierania podpisov na založenie hnutia Socialisti, po zverejnení tohto oznámenia nás upozornilo, že politický subjekt s takýmto názvom odmieta zaregistrovať,” vysvetlil.

Dodal, že rezort argumentoval novelou zákona, podľa ktorej ministerstvo vnútra nemôže zaregistrovať stranu, ktorá sa nelíši od názvu strany, ktorá už kedysi bola zaregistrovaná, aj keď už dávno neexistuje.

“Táto účelová a vonkoncom nezmyselná novela zákona bola prijatá na podnet vtedajšieho premiéra Fica, ktorý sa takýmto spôsobom chcel zbaviť vznikajúcej konkurencie. Nikto z nás netušil, že pred 14 rokmi existovala nejaká strana Socialisti. Netušil to ani Jozef Behýl, súčasný štatutár tejto strany, dnes nazvanej Nový parlament, ktorá sa predtým volala Strana občianskej solidarity a ešte predtým vraj – Socialisti.”

Foto: archív

“Pán Behýl mi s prekvapením povedal, že o tom nič nevie a nemá na to ani dokumentáciu. Moju námietku, že my predsa nemáme kapacitu na to, aby sme sa prehrabávali históriou 150 strán registrovaných na Slovensku, že na to tam majú odborné pracovníčky, ktoré nás mali upozorniť, ministerstvo neprijalo,” ozrejmil.

“Po porade s právnikom sme konštatovali, že ministerstvo vnútra si vykladá zákon v takej absurdnej šírke, akú neprezentuje ani na stránke Registra politických strán a politických hnutí, čo nás šokovalo.

Sme presvedčení, že výklad zákona zo strany ministerstva je chybný, máme k nemu vážne výhrady a pripomienky, ale rešpektujeme postoj štátneho orgánu, ktorý má mocenské oprávnenie, hoci sa s ním nestotožňujeme. Podávať žalobu a ísť do právneho sporu v tejto chvíli pre nás nie je cesta, lebo naším záujmom je mať zaregistrované politické hnutie čo najskôr,” dodal.

Politológ Chmelár tiež uviedol, že už má nedobrú skúsenosť s ministerstvom vnútra spred štyroch rokov. “Keďže sa vtedy zameralo na vznikajúce ľavicové subjekty a podobne ako mne odmietlo zaregistrovať stranu bývalému vicepremiérovi Jozefovi Kalmanovi, kým zopár pravicových strán prešlo bez problémov, dodnes som presvedčený, že išlo o mocenský zásah.”

“Či už s Robertom Kaliňákom alebo bez neho, to, čoho sa obáva Smer najviac, nie je súčasná opozícia, ale útok zľava – politická strana, ktorá by svojím charakterom odhalila, čím vládny monolit v skutočnosti nie je. Súpera si z nás však robí Smer sám,” vysvetlil. Chmelár priaznivcov ubezpečuje, že tentoraz ho nezastavia.

“Nedôverujeme ministerstvu vnútra a právne i politicky sme pripravení na akýkoľvek variant vývoja. Spoločne s našimi právnymi expertmi pripravíme nový návrh zákona o stranách a hnutiach, v ktorom tieto účelové nezmysly namierené proti kvalitnej konkurencii odstránime a budeme pre neho hľadať podporu naprieč celým politickým spektrom.”

“Za tejto situácie však nejdeme do právneho sporu, pretože by sme stratili veľa času a my chceme vyzbierať potrebný počet podpisov čo najskôr. Preto sme dnes na ministerstve vnútra vykonali kozmetickú úpravu – zmenu názvu politického hnutia na socialisti.sk, ktorú sme si nechali úradníkmi overiť a potvrdiť. Našich priaznivcov prosíme, aby si stiahli novú verziu petičného hárku zo stránky www.socialisti a o to usilovnejšie, o čo viac nám hádžu polená pod nohy, nám pomohli vyzbierať čo najskôr potrebný počet podpisov.”

Foto: archív