Úvod Politika My nepotrebujeme úniu! – vypočula si Mogheriniová v srbskom parlamente

My nepotrebujeme úniu! – vypočula si Mogheriniová v srbskom parlamente

Federica Mogheriniová. (Foto: archív)

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová vyzvala Belehrad, aby sa aj naďalej držal cesty smerujúcej k členstvu v EÚ. Srbský parlament však jej prejav privítal viac ako chladne – dočkala sa len vlažného potlesku. Do očí to bilo najmä v porovnaní s búrlivým potleskom, ktorý za svoje slová zožal premiér Alexander Vučič.

Mogheriniovej vystúpenie okrem toho prerušovalo aj skandovanie srbských zákonodarcov, prevolávajúcich proruské a proti EÚ zamerané heslá. Jej 25-minútový prejav často prehlušovali pokriky poslancov za Šešeljovu stranu SRP „Srbsko a Rusko – my nepotrebujeme úniu!“ Zákonodarcovia z národnej strany Dveri zase držali pútače so srbským aj anglickým textom „Srbsko nedôveruje Bruselu“.

Foto: archív
Foto: archív

Mogheriniová vo svojom prejave vyhlásila, že Srbsko hrá na Balkáne kľúčovú úlohu a má obrovskú zodpovednosť za zachovanie mieru v tomto regióne. Belehrad vraj vníma ako spájajúci element medzi Východom a Západom, no „musí sa stať členom EÚ“. Šéfka diplomacie EÚ je na ceste po západnom Balkáne, kde sa snaží presvedčiť tamojšie krajiny, že Európska únia je stále otvorená rozširovaniu, a to aj napriek kríze v zatiaľ 28-člennom bloku.

Srbsko je názorovo rozdelené na dva tábory ľudí. Jeden sa snaží o prozápadnú integráciu, druhý zase presadzuje tesnejšie spojenectvo s Ruskom. Mogheriniová predtým navštívila Čiernu Horu. Tam rečnila v poloprázdnej sále parlamentu, keďže opoziční poslanci zasadnutie zákonodarného zboru ignorovali.