Úvod Z DOMOVA MŽP podáva trestné oznámenie pre prikrmovanie medveďov v Podpoľaní

MŽP podáva trestné oznámenie pre prikrmovanie medveďov v Podpoľaní

Foto: archív

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý má byť zodpovedný za nelegálne prikrmovanie medveďov. Ten nehľadí na riziko, ktoré tým spôsobuje, tvrdí envirorezort. Ministerstvo tak reaguje na udalosti uplynulých dní v regióne Podpoľania, kde prišlo k stretu človeka a medveďa hnedého.

Na základe predbežných zistení Zásahového tímu Štátnej ochrany prírody SR v obidvoch prípadoch išlo o kolíziu medvedice s tromi mladými. Envirorezort upozorňuje verejnosť, že v tomto období je medvedia ruja a samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktorí pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť.

„Medvedice vyhľadávajú pocit bezpečia. Na človeka útočia len pri ohrození mláďat, na ich obranu,“ uviedlo MŽP SR. Lokalita Podpoľania je v stálej pozornosti ochranárov, pretože sa podľa rezortu od ostatných líši tým, že sú tu dlhoročne a v rozpore so zákonom prikrmované medvede s cieľom pytliactva alebo vynúteného odstrelu.

Ďalším problémom Podpoľania sú podľa ministerstva aj takzvané fotokryty. Ide o miesta, z ktorých si návštevníci fotia medveďov v ich prirodzenom prostredí. MŽP si počká na výsledky vyšetrovania, ktoré spresní príčinu posledného útoku z 11. mája.