Úvod ZO ZAHRANIČIA Na 111. narodeniny Stepana Banderu pochodovalo v Kyjeve asi dvetisíc Ukrajincov

Na 111. narodeniny Stepana Banderu pochodovalo v Kyjeve asi dvetisíc Ukrajincov

Foto: archív

S mávajúcimi zástavami a zapálenými fakľami pochodovalo 1. januára 2020 v Kyjeve na počesť 111. narodenín Stepana Banderu asi dvetisíc Ukrajincov. Ulicami kráčali predovšetkým podporovatelia nacionalistickej strany Svoboda. Stepana Banderu mnohí Ukrajinci považujú za národného hrdinu.

História však spája členov skupiny Stepana Banderu s masovými vraždami židov, Poliakov, Rusov, ale aj Slovákov počas druhej svetovej vojny a krátko po nej. Banderovcov od iných podobných skupín v tom čase najviac odlišoval „rukopis“ hromadného vraždenia. Podľa svedkov zabíjali počas vojny hlava-nehlava.

Napriek kontroverziám okolo Banderu mu bývalý prezident Viktor Juščenko posmrtne udelil titul Ukrajinského hrdinu. Juščenko uviedol, že Bandera získal cenu za podporu nacionalizmu a ukrajinskej nezávislosti.

Hoci prešli po skončení vojny už desaťročia, odkaz Stepana Banderu má na Ukrajine vplyv aj dnes, a to čoraz viac. V októbri 2007 mu mesto Ľvov postavilo sochu. Keďže dve predtým postavené sochy neznámi páchatelia zničili, sochu chráni milícia 24 hodín denne. Rada mesta Ľvov tiež prijala uznesenie, ktorým sa ustanovuje cena Stepana Banderu.

Sochy a busty sú aj v ďalších mestách prevažne západnej Ukrajiny, kde je jeho popularita najväčšia. Prvého januára 2009 pri príležitosti 100. narodenín Ukrajina vydala poštovú známku s jeho portrétom. Mestská rada v Kyjeve 7. júla 2016 premenovala Moskovskú triedu na Triedu Stepana Banderu. Z 97 poslancov prítomných na schôdzi hlasovalo za toto rozhodnutie celkovo 87, desiati poslanci sa zdržali, proti nehlasoval nikto.