Úvod Spoločnosť Na Apple sa hrnú žaloby pre spomalenie starých iPhonov

Na Apple sa hrnú žaloby pre spomalenie starých iPhonov

Foto: archív

Americká technologická spoločnosť Apple čelí v Spojených štátoch už ôsmim žalobám pre zámerné znižovanie výkonu niektorých starších telefónov iPhone. Podobná sťažnosť bola podaná aj na izraelskom súde. Všetky žaloby podané na súdoch v Kalifornii, New Yorku a Illinois sú hromadné a ašpirujú na zastupovanie miliónov klientov.

Podľa nich spoločnosť podviedla svojich zákazníkov, keď zámerne znižovala výkon niektorých starších telefónov iPhone. Apple však tvrdí, že dôvodom je zníženie spotreby energie pre zhoršujúci sa stav batérie a že spomaľovanie telefónov má predĺžiť ich životnosť. Ide o prístroje iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE a iPhone 7.

Podľa Applu staršie batérie nemusia byť schopné dodávať telefónu pri plnom výkone procesora požadovaný elektrický prúd. Firma preto vykonala úpravy vo svojom operačnom systéme iOS, ktoré pri problémoch s batériou znižujú energetické nároky a môžu spôsobiť spomaľovanie procesora.

Žalobcovia upozorňujú na to, že spoločnosť Apple namiesto toho, aby používateľom telefónov ponúkla výmenu batérie, sa snažila defekt zamaskovať a prinútiť ich tým k nákupu nového prístroja. Medzi odborníkmi na spotrebiteľské právo však nepanuje úplná zhoda. Na jednej strane niektorí hovoria o možnosti obžalovať Apple z podvodu, druhá strana upozorňuje na nedostatky v legislatíve týkajúcej sa starnúcich výrobkov.