Úvod Veda & Tech Na austrálskych plážach varujú pred žralokmi drony

Na austrálskych plážach varujú pred žralokmi drony

Foto: archív

Austrálske úrady začali na populárnych plážach nasadzovať drony, aby varovali plavcov aj surferov pred žralokmi. Bezpilotné stroje sledujú výskyt žralokov pri pobrežiach a v prípade ohrozenia vysielajú signál nielen pobrežným hliadkam, ale aj na inteligentné hodinky plavcov.

Kamery s technológiou, pôvodne vyvinutou na hľadanie vojenských cieľov, sú schopné zaznamenať žraloka až do hĺbky deväť metrov pod vodnou hladinou. Dokážu identifikovať 16 rôznych objektov ako žraloky, veľryby, delfíny či rôzne druhy lodí. Stroje zároveň môžu zhodiť záchranné vybavenie ľuďom v ohrození počas niekoľkých sekúnd po zistení rizika.

Drony sa využívajú na piatich plážach v oblasti mesta Perth na západnom pobreží Austrálie, kde v posledných rokoch zaznamenali viac útokov žralokov. Úrady sa dlhodobo snažia nájsť najlepší spôsob, ako ochrániť pláže a zároveň neohroziť morskú faunu. Prestávajú preto používať ochranné siete a ako alternatívu začali používať sonary a drony.

Podľa správy austrálskeho parlamentu bolo za posledných 50 rokov zaznamenaných 47 smrteľných útokov žralokov. Zároveň je podľa nej stokrát pravdepodobnejšie, že sa človek vo vode utopí, než že sa stane obeťou žraloka.

Foto: archív