Agresívny štýl jazdy, nezvládnutá jazda, nepozornosť. To sú najčastejšie príčiny dopravných nehôd. Štatistiky však naznačujú, že dôležité môžu byť aj ďalšie faktory, napríklad farba auta. České ministerstvo vnútra nedávno skúmalo, či je správne, že sú hasičské autá červené. Cieľom bolo nájsť farbu, ktorá zabezpečí, že hasičov bude čo najlepšie vidieť, ale zároveň nebude odvádzať pozornosť.
Na výskum bol použitý takzvaný eye-tracking systém, sledujúci pohľady vodiča v reálnom čase. Meria fixácie oka na určitých miestach a podľa toho vyhodnocuje, čo skúmanú osobu najviac upúta a čo naopak, odvádza jej pozornosť.
Experti tvrdia, že farbe svojho auta by mali venovať pozornosť nielen hasiči. Výskumy aj štatistiky totiž dokazujú, že od nej často závisí aj bezpečnosť posádky auta. Dôvod je jednoduchý. Kým niektoré farby na ceste doslova žiaria, iné ľahko prehliadnete. Štatistiky hovoria jasne. Z hľadiska bezpečnosti dlhodobo vedú autá s bielou karosériou, ktoré lepšie odrážajú svetlo, takže sú lepšie viditeľné.
Biela má aj ďalšie výhody. Keďže ide o základnú farbu karosérie, zväčša je lacnejšia ako iné farebné varianty, alebo v lete sa nerozpáli tak ľahko ako tmavé farby. Práve biela je dlhodobo najpopulárnejšia farba medzi európskymi vodičmi. Jej vláda trvá už od roku 2011. Ako bezpečné farby môžeme označiť aj oranžovú, svetlofialovú, svetlohnedú, krémovú alebo žltú. Práve autám s takýmito farbami hrozí podľa štatistík nižšie riziko dopravnej nehody.
Najhoršie sú, naopak, sivá, fialová a strieborná, ktoré v porovnaní s bielou farbou zvyšujú riziko nehody až o 10 percent. Nasledujú ružová, červená, čierna, modrá a tmavohnedá. Majitelia takýchto áut by si mali dávať obzvlášť veľký pozor počas svitania a súmraku – práve vtedy sú na cestách najhoršie viditeľní. Experti dodávajú, že nejde len o odrážanie svetla. Vplyv má aj ďalší fakt, že kým svetlé a farebne výrazné autá sa na ceste javia byť bližšie, ako v skutočnosti sú, v prípade tmavých áut je to presne naopak.