Úvod GEO Na Chopku a v Jasnej vyčíňal orkán s rýchlosťou 119 km/h

Na Chopku a v Jasnej vyčíňal orkán s rýchlosťou 119 km/h

Dôsledky orkánu v Jasnej. (Foto: archív)

Na Chopku sa prehnal orkán s rýchlosťou 119 km/h. Stromy padali na cesty, autá aj chaty v Demänovskej doline. Stredisko Jasná následne uzatvorili. Silný vietor, ktorý dosiahol na Chopku silu orkánu, lámal stromy aj v lyžiarskom stredisku Jasná. „V stredisku Jasná Nízke Tatry naďalej odstraňujeme následky včerajšej veternej kalamity,“ informovala Aktuality.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Fabianová.

„Zaznamenali sme popadané stromy na zjazdovkách a parkoviskách, poškodené snežné delá a takisto aj zabezpečovacie systémy na lanových dráhach,“ uviedla. Fabianová nevylučuje, že vzhľadom na stále silnejúci nárazový vietor sa škody môžu v najbližších hodinách zvyšovať. „Dnes sú lanovky a zjazdovky v celom stredisku mimo prevádzky, v záujme bezpečnosti,“ doplnila. Keďže hrozí riziko padania ďalších stromov, rezort upozorňuje návštevníkov, aby do strediska nejazdili.

Hovorkyňa predpokladá, že ak nebude nárazový vietor pretrvávať a dokážu odstrániť všetky následka a škody veternej kalamity, už zajtra by mohol byť v stredisku obmedzený režim prevádzky. „V stredu by mohlo byť stredisko Jasná Nízke Tatry v plnej prevádzke,“ uzatvára Fabianová s tým, že o aktuálnom vývoji situácie budú priebežne informovať na webových stránkach strediska.