Úvod Z DOMOVA Na hraniciach vytvoria špeciálne jazdné pruhy pre zaočkovaných

Na hraniciach vytvoria špeciálne jazdné pruhy pre zaočkovaných

Foto: TASR

Polícia žiada občanov, aby si pred príchodom na miesto kontroly na hraniciach pripravili všetky potrebné doklady, potvrdenia alebo mobilné zariadenia s digitálnymi formami potvrdení. Prispejú tak k plynulosti cestnej premávky.

„Príslušníci Policajného zboru pri zdravotno-bezpečnostných kontrolách preverujú splnenie povinnosti registrácie na webe e-hranica alebo preukázanie splnenia podmienok na uplatnenie výnimky z karanténnych povinností,“ upozornila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Digitálne COVID preukazy kontrolujú prostredníctvom mobilných čítacích zariadení. Tam, kde je to možné, najmä na veľkých cestných priechodoch, bude podľa hovorkyne vytvorený väčší počet jazdných pruhov, pričom jeden jazdný pruh bude špeciálne určený pre zaočkované osoby.

Pri kontrolách pomáhajú policajtom príslušníci Ozbrojených síl SR, v prípade potreby prisľúbili pomoc aj príslušníci Finančnej správy SR. Vybrané menej frekventované hraničné priechody na vnútorných hraniciach sú uzavreté. „O tom, či príde k prehodnoteniu uzavretia, respektíve otvorenia niektorých hraničných priechodov, musí rozhodnúť vláda svojím uznesením,“dodala Bárdyová.

Od pondelka 5. júla polícia vykonáva náhodné, no intenzívne kontroly dodržiavania povinností osôb vstupujúcich na územie SR cez jej vnútorné a vonkajšie hranice vrátane letísk.

Vykonávané sú aj vo vytypovaných vlakoch a na vlakových staniciach. Výnimku z kontrol má nákladná doprava. Režim kontrol vychádza zo zaradenia Slovenska do druhej fázy alert systému.