Úvod Politika Na import drahšieho európskeho plynu doplatia bežní Ukrajinci

Na import drahšieho európskeho plynu doplatia bežní Ukrajinci

Foto: archív

Import plynu z krajín Európskej únie vychádza ukrajinskú spoločnosť Naftogaz drahšie ako od Gazpromu. Tvrdí to nezávislý odborník na energetiku Valentik Zemľanskij.

Odvoláva sa pritom na údaje ukrajinského Štátneho fiškálneho úradu, podľa ktorých je priemerná cena plynu z EÚ 231,4 dolára za tisíc kubických metrov. Ministerstvo ekonomiky hovorí až o takmer 236 dolároch.

Cena ruského plynu, ktorý Ukrajina nakupovala so zľavou, sa pritom pohybuje na úrovni 212 dolárov. Arsenij Jaceňuk však v médiách neraz tvrdil, že plyn z Európskej únie je podstatne lacnejší ako ruský.

V podobnom duchu sa účelovo vyjadruje aj prezident Petro Porošenko, podľa ktorého sa Ukrajina zaobíde bez ruského plynu. Ani on nezabúda zdôrazňovať, že plyn od Gazpromu je pridrahý, Kyjev si ho preto radšej zadováži od únie, kde je vraj oveľa lacnejší.

Rozhodnutie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny nekupovať ruský plyn prišlo v čase, keď Gazprom varoval, že ho Kyjevu prestane dodávať, kým Naftogaz neuhradí aspoň časť dlhu. Na vyššiu cenu plynu však doplatia opäť len bežní občania, ktorých životná úroveň sa od nástupu bábkovlády neprestajne znižuje.

Foto: archív
Foto: archív