Úvod ZO ZAHRANIČIA Na Kanárskych ostrovoch eskaluje napätie. Namiesto turistov tam mieria migranti

Na Kanárskych ostrovoch eskaluje napätie. Namiesto turistov tam mieria migranti

Foto: archív

Kanárske ostrovy, predovšetkým však ostrov Gran Canaria sa ocitol na okraji výbuchu násilia medzi miestnymi obyvateľmi a migrantmi. Od minuloročnej jesene prúdia na ostrov tisíce utečencov. So stúpajúcim počtom migrantov tu rastie aj napätie.

Na dennom poriadku sú prudké a krvavé konflikty medzi miestnymi a žiadateľmi o azyl. Momentálne je na ostrove zhruba 11-tisíc utečencov, pričom väčšina ich žije v hlavnom meste Las Palmas a v blízkosti Maspalomas, turistického mesta na juhu ostrova.

Miestni tvrdia, že radikálne klesá bezpečnosť na ostrove. Španielska vláda to však odmieta a snaží sa svoj postoj doložiť štatistikami. Tvrdí, že od novembra zapríčinili utečenci na Kanárskych ostrovoch iba 45 trestných činov. Podľa nespokojných domácich obyvateľov však toto číslo zahŕňa len zadokumentované a vyšetrené trestné činy. Realita je podľa nich oveľa horšia.

Kanárske ostrovy citeľne poškodili reštrikcie zamerané na zníženie šírenia koronavírusu. Mnohé hotely sú zatvorené. Niektoré si prenajal štát a ubytoval v nich migrantov, ktorí prišli na lodiach zo severnej Afriky. Väčšina pochádza z Maroka a len minimum z nich má nárok na získanie azylu.

Pre ostrovy, ktoré stratili príjem z turizmu, znamenajú utečenci len ďalšie dlhodobé výdavky. V obyvateľoch tento fakt vyvoláva väčšiu nespokojnosť so španielskou vládou, ale aj s politikou Európskej únie v otázke nekontrolovanej migrácie.