Úvod ZO ZAHRANIČIA Na korunovačných rúchach kráľa Karola III. a jeho manželky bude vyšitý motív...

Na korunovačných rúchach kráľa Karola III. a jeho manželky bude vyšitý motív hmyzu

Kráľ Karol III. (Foto archív)

Britský kráľ Karol III. bude mať počas svojej korunovácie oblečené rúcha z červeného a purpurového hodvábneho zamatu, ktoré mal počas svojej korunovačnej slávnosti v roku 1937 na sebe aj jeho starý otec kráľ Juraj VI. Oznámil to Buckinghamský palác.

Korunovácia Karola III. sa uskutoční 6. mája vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Zúčastnia sa na nej zahraničné hlavy štátov a ďalší predstavitelia verejného života. Britský panovník spolu so svojou manželkou Kamilou budú mať pri príchode do Westminsterského opátstva oblečené červené rúcha a pri odchode zasa purpurové.

Kráľove rúcha pochádzajú z londýnskej krajčírskej dielne Ede and Ravenscroft, ktorá má 334-ročnú históriu. Kamilino červené rúcho bolo pôvodne vyrobené pre zosnulú kráľovnú Alžbetu II., zatiaľ čo purpurová róba je nová a vyhotoví ju britská Kráľovská škola vyšívania (RSN).

Britské médiá informovali, že na róbe sa budú nachádzať i výšivky vyobrazujúce témy prírody a životného prostredia, keďže tieto oblasti patria k veľkým vášňam kráľovského páru. Na korunovačnom rúchu tak bude po prvýkrát v dejinách vyšitý motív hmyzu a chrobákov.

Buckinghamský palác zverejnil na sociálnej sieti aj fotografie, na ktorých členovia RSN obšívajú Karolovu červenú korunovačnú róbu zlatým lemom a na purpurové rúcho vyšívajú Kamilin monogram.