Úvod Komentáre Na “Lipšicovom” priechode aktivisti blokovali dopravu. Ten, čo zabil človeka, nemôže byť...

Na “Lipšicovom” priechode aktivisti blokovali dopravu. Ten, čo zabil človeka, nemôže byť generálny prokurátor

Blokáda dopravy na Vajnorskej ulici v Bratislave nepretržitým prechádzaním cez priechod pre chodcov. Aktivisti tak protestovali proti kandidatúre Daniela Lipšica na funkciu generálneho prokurátora. Na tomto priechode v roku 2016 Lipšic zabil chodca. (Foto: Ľudovít Števko)

Prečo Lipšic? Túto otázku položila verejnosti skupina občanov na Vajnorskej ulici v Bratislave na priechode pre chodcov, kde niekdajší poslanec NR SR a exminister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic zrazil autom 72-ročného dôchodcu, ktorý po prevoze do nemocnice zomrel.

Nehoda sa stala 19. septembra 2016 a právnik Lipšic dostal v roku 2017 za zabitie človeka iba podmienku, hoci ako minister v rovnakých prípadoch žiadal pre vinníkov nepodmienečné tresty.

Spomenutá otázka by nebola vyslovená práve v týchto dňoch, keby tento expolitik neašpiroval na post generálneho prokurátora Slovenskej republiky a keby ho do tejto prestížnej funkcie neprotežoval sám predseda vlády Igor Matovič.

Mnohým ľuďom z odbornej i laickej verejnosti vŕta v hlave, či je možné takto znásilňovať platný zákon a ustanoviť na čelo prokuratúry človeka, nemajúceho odborné ani morálne predpoklady nestranne vykonávať túto funkciu.

Zákon č. 153/2001 v paragrafe 7 stanovuje pre voľbu generálneho prokurátora ako podmienku bezúhonnosť a záruku morálnych vlastností, že bude funkciu vykonávať riadne a čestne. Lipšic podmienku bezúhonnosti nespĺňa, keďže je stále vo výkone podmienečného trestu za zabitie človeka.

Foto: Ľudovít Števko

V čase, keď mlčí mimovládna organizácia Transparency International Slovensko a ďalšie politické mimovládky, sa iniciatívy chopili riaditeľ rádia SiTy a občiansky aktivista Rastislav T. Lehotský a bývalý poslanec NR SR Peter Marček.

Spolu s nimi boli aktérmi ojedinelej protestnej akcie občania, ktorí sa na spomenutom prechode striedali ako chodci a za policajného dohľadu nepretržite prechádzali z jednej strany na druhú.

Blokovali tak prechádzajúce autá s malými plagátmi v rukách s nápismi “Prečo Lipšic?” Z ampliónu na chodníku sa popri tom ozývalo: „Prečo práve on? Prečo aj napriek tomu, že nie je prokurátor? Prečo aj vo výkone trestu s podmienečným odkladom? Prečo dal ako minister rozohnať Gorilu? Prečo, prečo?”

Prirodzene, pochybností a otázok bez odpovedí by mohlo byť oveľa viac. Napríklad pochybnosti o justičnej anabáze Daniela Lipšica, ktoré 11. októbra 2014 priniesol Nový čas v článku: Daniel Lipšic uvádza v životopise neukončené vzdelanie: Čudné čachre s titulom PhD?

V roku 2012 kolovali po internete fotokópie prepisov Lipšicovej doslova pornografickej SMS komunikácie s banskobystrickou advokátkou Zuzanou Miadokovou. Bolo to v čase, keď bol dnešný adept na generálneho prokurátora ministrom vnútra vo vláde Ivety Radičovej. Dokument, ktorý zrejme unikol z tajnej služby, ženatý Lipšic označil za podvrh.

Foto: Ľudovít Števko

Dokument číslo 2 sa objavil o pár rokov neskôr: podobne ladená erotická komunikácia na linke Lipšic – Zsuzsová je všeobecne známa, aj keď tzv. slušné médiá z Lipšicovho stáda jej nevenovali pozornosť.

Nespomenuli ani veľmi zvláštnu okolnosť, že advokát Lipšic paradoxne zastupuje poškodených rodičov v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, vraždy, ktorá otriasla Slovenskom a ktorú podľa obžaloby mala zosnovať Kočnerova volavka Ajka, Aya Allia, čiže Alena Zsuzsová. Zabudnuté?

Politológ Radoslav Štefančík sa vyjadril k Lipšicovej kandidatúre na post generálneho prokurátora takto: „Od prvého dňa by bol v konflikte záujmov, lebo bol dlhé roky v politike. Figuroval v množstve politických káuz. Dva roky je málo na to, aby sme mohli hovoriť o tom, že je to zabudnuté.“

Bezúhonnosť, apolitickosť a morálny kredit kandidátov na post generálneho prokurátoraaň zrejme nie sú pre koaličnú väčšinu v parlamente dôležité. Novela zákona, tzv. lex Lipšic, je ušitá na mieru.

Akurát exprezident Ivan Gašparovič sa vyjadril nekompromisne, z nadhľadu: „Je to absolútne neprípustné, neprijateľné. Veď by nás vysmial celý svet.“ Lenže komu na tom ešte záleží, keď je na Slovensku toľko hanby?

Foto: Ľudovít Števko