Úvod Turistika Na Liptove vyrastie praveká osada

Na Liptove vyrastie praveká osada

Vizualizácia: etrend.sk

Domy a stany z kamennej doby, zrub a metalurgická dielňa z bronzovej doby, opevnenie, rondel, hrnčiarska a tkáčska dielňa, keltská chata, mincovňa či vyhliadková vežička. Približne dve desiatky podobných objektov postupne vyrastú neďaleko Partizánskej Ľupče.

Živá praveká osada Archeopark Liptovia chce už o rok odhaliť najstaršiu históriu na území dnešného Slovenska a do turisticky atraktívneho Liptova priniesť originálnu atrakciu. Návštevníkom umožní preniesť sa do čias, keď v liptovských horách žili pravekí ľudia, dotknúť sa nástrojov, s ktorými pracovali, ochutnať ich jedlo, pokúsiť sa vniknúť do sveta náboženských predstáv našich dávnych predkov.

Vizualizácia: etrend.sk
Vizualizácia: etrend.sk

Päťhektárový areál pod holým nebom za Partizánskou Ľupčou ponúkne v prvej fáze okrem replík pravekých stavieb aj jednoduché políčka so skutočnými plodinami a kolorit života pravekého človeka doplnia ohrady so zvieratami. Na plánovaných remeselných workshopoch si návštevníci budú môcť vyskúšať aj prácu s hlinou, kameňom, drevom či slamou.

Myšlienku pravekej dediny už trinásť rokov nosí v hlave archeológ Víťazoslav Struhár: „Prednášam na univerzite praveké dejiny. Stále mi chýbala prepojenosť teórie a praxe, možnosť vyskúšať si pôvodné postupy. Preto vznikol nápad urobiť živú pravekú osadu, kde sa bude prelínať veda so zážitkom a možnosťami edukácie aj relaxu.“

Väčšina práce na originálnom projekte stojí na pleciach dobrovoľníkov. Vlani vyčistili a oplotili terén budúceho archeoparku, v tomto roku začnú tradičnými postupmi stavať objekty z prírodných materiálov.

„Všetky objekty vrátane inventáru budú vyrobené podľa originálnych predlôh a archeologických nálezov z územia Slovenska, ale tiež na základe európskych analógií. V areáli budú obydlia od kamennej doby až po včasný stredovek, rôzne dielne, zrekonštruujeme pravekú dopravu,“ objasňuje svoju predstavu Víťazoslav Struhár.

archeopark liptovia 1 etrend.sk
Vizualizácia: etrend.sk