Úvod ZO ZAHRANIČIA Na Malorke je pre koronavírus čoraz viac chudobných ľudí

Na Malorke je pre koronavírus čoraz viac chudobných ľudí

Foto: archív

Malorka je známa predovšetkým ako obľúbená turistická destinácia. Po zavedení reštriktívnych opatrení, ktoré vo veľkej miere zasiahli práve cestovanie a turizmus, sa mnohí obyvatelia ostrova čoraz viac prepadajú do chudoby. Veľká časť z nich sa spolieha už len na bezplatné jedlo v charitatívnych centrách.

V strediskách prevádzkovaných charitou je počet hladných ľudí každý týždeň vyšší. V čoraz horšej situácii sú aj tí, ktorým sa pred nástupom koronavírusovej pandémie pomerne dobre darilo.

Dobročinné jedálne čoraz viac využívajú univerzitne vzdelaní ľudia, dobre oblečení rodičia s deťmi alebo prevádzkovatelia hotelov a reštaurácií, ktorí pre chýbajúcich turistov nemajú hostí a museli zatvoriť.

Týchto ľudí označujú ako „Nuevos pobres“, „noví chudobní“. Podľa štúdie Baleárskej univerzity o dôsledkoch pandémie sa v regióne počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe za rok zdvojnásobil na 34-tisíc. Chudobou trpí celkovo 320-tisíc ľudí, teda každý štvrtý z 1,18 milióna obyvateľov súostrovia v Stredozemnom mori.

Miestni obyvatelia sa predlžovania reštriktívnych opatrení obávajú, pretože by to podľa nich mohlo zasadiť smrtiacu ranu turistickému priemyslu. Ten pritom generuje až 35 percent príjmov v regióne.