Úvod Spoločnosť Na mape automobilového priemyslu v SR pribudnú Šahy

Na mape automobilového priemyslu v SR pribudnú Šahy

Foto: archív

Spoločnosť ZF Slovakia, a.s., plánuje vybudovať v Šahách nový výrobný závod na výrobu tlmičov pre automobilový priemysel. Zamestnanie by v ňom malo nájsť 450 ľudí, z toho 50 v administratíve. Výstavba by sa mala začať na jar budúceho roka, jej ukončenie je naplánované na september 2017. Predpokladané investičné náklady na realizáciu predstavujú 12,5 milióna eur. Projekt je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Hlavným dôvodom vybudovania novej prevádzky ZF Slovakia v priemyselnom parku Šahy v lokalite Na vŕšku je pre investora výhodná ponuka plôch v priestore priemyselného parku, kde sú dostupné všetky inžinierske siete a relatívne bezproblémové vlastnícke vzťahy.

Nezanedbateľným dôvodom je aj expanzia výroby v jestvujúcich automobilových závodoch na Slovensku a výhodná logistická poloha pre ďalších odberateľov, ako aj príprava novej investície automobilovej výroby v Nitre. Prínosom pre mesto bude vytvorenie pracovných miest v regióne s minimom pracovných príležitostí a vysokou mierou nezamestnanosti.

Podľa predloženého projektu plánuje ZF Slovakia, a.s., vyrábať v novom závode 140 rôznych typov tlmičov. Pôjde o ich finálnu montáž, všetky diely budú dovážané od nemeckých dodávateľov. Podobnú výrobu firma už v súčasnosti realizuje v neďalekom priemyselnom parku Levice – Géňa.

Spoločnosť ZF Slovakia je producentom tlmičov, guľových vodiacich kĺbov a stabilizátorov pre prednú nápravu osobných automobilov. Hlavnými odberateľmi výrobkov vyrábaných v súčasnom období v nemeckých závodoch investora sú automobilky BMW, VW, Volvo, AM a PSA.