Úvod ZO ZAHRANIČIA Na mape Prahy pribudlo Nemcovovo námestie a promenáda Politkovskej

Na mape Prahy pribudlo Nemcovovo námestie a promenáda Politkovskej

Foto: archív

Námestie Pod Kaštany v Prahe 6 oficiálne nesie meno po zavraždenom ruskom politikovi Borisovi Nemcovovi. Podobný krok v minulosti podnikli Washington či litovská metropola Vilnius.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov konštatoval, že pomenovanie námestia v Prahe po Nemcovovi „je suverénnym právom mestských úradov“. Ide pritom o námestie, kde sídli ruské veľvyslanectvo.

Peskov však podľa agentúry RIA Novosti zároveň vyhlásil, že Rusko by uvítalo, keby vedenie Prahy „nezabúdalo na Červenú armádu a jej vojakov, ktorí obetovali svoj život, aby v roku 1945 oslobodili mesto od nacistov“. Na otázku, ako si Kremeľ pripomenie piate výročie Nemcovovej násilnej smrti, Peskov odpovedal, že „nijako, lebo vražda nie je príležitosťou“ na spomínanie.

V pražskom parku Stromovka zároveň pomenovali zatiaľ bezmennú promenádu po zavraždenej novinárke Anne Politkovskej. Nemcov bol zastrelený v centre Moskvy, neďaleko od hradieb Kremľa, v noci na 28. februára 2015. V júli roku 2017 boli piati vykonávatelia tohto činu odsúdení na tresty väzenia od 11 do 20 rokov.

Za organizátora vraždy je považovaný Ruslan Muchudinov, zástupca veliteľa práporu Sever patriaceho pod čečenské ministerstvo vnútra. Momentálne je Muchudinov na zozname hľadaných osôb.