Úvod Veda & Tech Na Marse našli stopy dávneho života

Na Marse našli stopy dávneho života

Foto: archív

Aktuálne objavy vesmírneho vozidla Rover Curiosity naznačujú, že na planéte Mars existovali podmienky, ktoré podporili vznik života a takisto aj dôkazy, ktoré hovoria v prospech hľadania toho súčasného. Tie zase zachytili v marsovskej atmosfére. S fascinujúcimi objavmi prišlo júnové vydanie známeho vedeckého časopisu Science. Odobraté vzorky obsahujú podľa vedcov zložité organické makromolekuly, ktoré sa podobajú fosíliám stavebných látok ropy alebo plynu u nás na Zemi.

Obsahujú uhlík, vodík a takisto aj stopy kyslíka, dusíka a iných prvkov, ktoré sú bežne spájané so vznikom života. Zatiaľ však nepoznáme ich zdroj. Vesmírne vozidlo sa sústredilo na oblasť krátera Gale, ktorý mohlo pred miliardami rokov tvoriť jazero s kvapalnou vodou.

Curiosity použil robotické vŕtačky a odobral vzorky približne z hĺbky piatich centimetrov. „Nájdenie starých organických zlúčenín uložených v skalách nám dáva nádej, že Mars mohol byť obývateľný,“ vysvetlila v správe NASA Jen Eigenbrodeová z Goddardovho centra pre vesmírne lety a zároveň aj jedna z autorov vedeckého článku.

Kráter Gale. (Vizualizácia: archív)

Ďalším pozoruhodným zistením je identifikácia molekúl metánu v atmosfére planéty. Vedci pozorovali výkyvy jeho výskytu počas troch marsovských rokov (ide približne o šesť pozemských rokov). Vedci ho dávajú do súvisu so skalnatým prostredím, ale nevylučujú ani možnosť jeho biologického pôvodu. Rover spozoroval, že nízke hladiny metánu sa opakovane objavujú počas teplých „letných“ mesiacov a v zime zase klesajú. Vedci tieto zmeny nazvali akýmsi „sezónnym dýchaním“.

„Týmito novými zisteniami nám Mars hovorí, že musíme pokračovať v ceste a aj v hľadaní dôkazov,“ uviedol Thomas Zurbuchen, správca misií NASA. Vedecké nadšenie po týchto objavoch sprevádza aj pripravovanú misiu Mars 2020. Rover ExoMars, ktorý vzniká pod hlavičkou Európskej vesmírnej agentúry, by mal podľa nich objaviť ešte úchvatnejšie dôkazy – viac organických látok, ktoré by boli dostatočným dôkazom o existencii života na inej planéte.

Rover Curiosity objavil na Marse organické látky: